Fantastyczny Skaut. Niezbędnik gracza Fantasy Ekstraklasa Bez kategorii Jak się nie ma co się lubi… – Budżetowe opcje cz. 2

Jak się nie ma co się lubi… – Budżetowe opcje cz. 2

Jak się nie ma co się lubi… – Budżetowe opcje cz. 2 post thumbnail image

Znamy to, wszyscy byliśmy w tym miejscu. Pierwszy szał minął. Budżet nie jest z gumy, a po zakupieniu tych, bez których ciężko wyobrazić sobie swój zespół, okazuje się, że wcale tak wiele miedziaków w skarbonce nie zostało. Ponieważ jednak rzucenie ręcznika nigdy nie jest opcją, to walczmy (z) tymi, na których nas stać.

Kontynuacja niejako tekstu o opcjach budżetowych. Tym razem z przedziału 1-1.5. Na wstępie podkreślić trzeba, że jeżeli ktoś sądzi, iż w tym zakresie cenowym będzie łatwiej o sensowne wybory, to niech się lepiej szybko zreflektuje. Dlatego też, Szanowny Czytelniku, jeżeli szukasz tutaj opcji, które w każdej kolejce przyniosą sensowne punkty, to lepiej przerzuć się do innego artykułu na stronie (jak choćby tutaj albo tutaj). Proponuję jednak, żebyś zatrzymał się i w tym miejscu na chwilę. Stosunkowo tanim kosztem możesz bowiem uzupełnić swój skład o nazwiska, które być może nie zrobią szczególnego wrażenia na rywalach, ale w skali całej rundy określone punkty powinny przynieść.

Pamiętaj, proszę – to są uzupełnienia składu i biada tym, którzy postanowią z nich uczynić podstawę swojej ekipy.

Gruszkowski – WIS – [1.2] – obrońca [M]

Wiele działo się pod Wawelem przed sezonem i jednoznaczne przewidzenie składu Wisły wydaje się być obecnie jeszcze trudniejsze niż zazwyczaj. Podobnie zresztą jeżeli chodzi o pozycję młodzieżowca. Są przecież i Starzyński i Młyński, a zatem chłopaki, którym talentu nie sposób odmówić. Jednocześnie konkurencja w drugiej linii i sektorach ofensywnych Wisły jest znaczna. A tymczasem we wszystkich sparingach (5/5) Gruszkowski wychodził na plac w podstawie, zajmując miejsce po prawej stronie defensywy, a w jednym ze spotkań trafiając nawet do bramki. Patrząc na kadrę Wisły, jest to akurat jedna z najskromniej obsadzonych pozycji w zespole i Gruszkowski realnie rywalizuje o miejsce w składzie w zasadzie z innym młodzieżowcem – Szotem. Na chwilę obecną, to Gruszkowski wydaje się zajmować pole position w tej rywalizacji.


Musolitin – LGD – [1.5] – obrońca

Ku zaskoczeniu wielu osób, w tym – nie ukrywając – samego autora tekstu, wydaje się, że Ukrainiec wywalczył sobie w okresie przygotowawczym pierwszy plac u trenera Stokowca. Pamiętając epizody Musolitina w poprzedniej rundzie (łącznie 61 minut w 3 spotkaniach) oraz jego ówczesną postawę, podchodzić należy do tego z ostrożnością. Jednak fakty są takie, że w praktycznie wszystkich sparingowych spotkaniach, w zestawieniu zbliżonym najbardziej do pierwszej jedenastki, na prawej stronie defensywy grał właśnie Musolitin. Jego potencjalną zaletą jest również fakt, iż może z powodzeniem zagrać na wahadle, gdyby w trakcie spotkania trener chciał zmienić ustawienie. Równocześnie pamiętać należy, że przestawiony w poprzedniej rundzie z środka defensywy na jej prawą stronę Kopacz, spisywał się naprawdę dobrze i zapewne nie ma zamiaru oddać miejsca w składzie bez walki.


Szromnik – ŚLA – [1.5] – bramkarz

Nie siląc się specjalnie na jakąś kwadraturę jaj, pozwalam sobie skopiować swój opis z tekstu o bramkarzach. „Propozycja być może nieco mniej oczywista, ale atrakcyjna budżetowo. A to sprawia, że przy ilości opcji premium, które większość z nas chciałaby zmieścić w swoich składach, może być ciekawa. Przede wszystkim wybory personalne w sparingach oraz meczach eliminacyjnych w pucharach, wskazują, że to Szromnik jest obecnie nr 1, przed Putnockym. Dłuższa praca trenera Magiery z zespołem powinna również poskutkować uszczelnieniem defensywy. Tymczasem Śląsk już dotychczas wcale nie tracił wcale wielu bramek, a terminarz ma całkiem przyjemny. Oczywiście w zależności od ilości spotkań pucharowych, istnieje pewnie jakieś ryzyko rotacji, pytanie tylko czy będzie ono obejmowało akurat pozycję bramkarza? Dla szukających oszczędności w budżecie, Szromnik jawi się jako ciekawa opcja.”


Pyrka – PIA – [1.4] – pomocnik [M]

W poprzednim sezonie rywalizował jako młodzieżowiec o miejsce w składzie ze Steczykiem. W tej rundzie, nie ma już tego rywala, gdyż Steczyk utracił status „M”. Realną zatem konkurencją jest właściwie tylko sprowadzony z Widzewa Ameyaw. Pyrka w sparingach grywał jednak znacznie więcej i w „lepszych” składach. Zdobył również bramkę w jednym ze spotkań. Kto wie, czy wraz ze sprowadzonym Kądziorem, to właśnie on nie będzie odpowiedzialny za dostarczanie piłek do napastnika w nadchodzącym sezonie.

Michalski – GÓR – [1.4] – obrońca [M]

Trener Urban nie ukrywał w ostatnich wypowiedziach, że Górnik ma defensywne problemy związane z urazami czy nieprzygotowaniem do gry niektórych zawodników. Kacper Michalski jest jednak zdrowy, grywał zaskakująco sporo
w sparingach, często zajmując miejsce na prawej stronie defensywy. W jednym ze spotkań wpisał się nawet na listę strzelców. Biorąc pod uwagę, że jest to zawodnik z wciąż cenionym statusem młodzieżowca, kto wie czy Kubica nie powinien zacząć się obawiać o zachowanie miejsca w składzie (oczywiście jest również opcja, że będą grali obaj).

Czyż – WAR – [1.4] – pomocnik [M]

„Podstawowy młodzieżowiec” Warty w najbliższej rundzie? Kto wie, oddajmy głos trenerowi Tworkowi: „To zawodnik na pozycje 8, 10 czyli gra jako środkowy pomocnik lub ofensywny środkowy pomocnik. Może pełnić na boisku podobną rolę, jak Maciek Żurawski, który występował u nas wiosną. Też jest młodzieżowcem, więc można powiedzieć, że to taka wymiana jeden do jednego za Maćka. Głęboko wierzymy w to, że Szymon da nam jakość w ofensywie i przyczyni się do tego, byśmy mogli przeżywać wiele miłych chwil podczas meczów Zielonych.”


Lederman – RAK – [1.0] – pomocnik [M]

Trener Papszun dba o to, żeby w zespole była rywalizacja, również o miano grającego młodzieżowca. Na ten moment najpewniej pod kątem gry w tym charakterze wygląda w Rakowie właśnie Lederman. Już w drugiej części poprzedniego sezonu Amerykanin zaczął w większym wymiarze czasowym pojawiać się na boisku. W meczach sparingowych wychodził najczęściej w tych zestawieniach personalnych, które były bardziej zbliżone do optymalnych. No i zagrał od początku w meczu o Superpuchar Polski. Oczywiście kielecki zaciąg (Szelągowski, Długosz, Kaczmarski) tanio skóry zapewne nie sprzeda, ale na obecną chwilę, to Lederman wydaje się mieć najlepsze notowania u trenera. Swoją drogą, skoro o managerze mowa – nie można zapominać, że trener Papszun rotacji się nie boi i nawet nie potrzebuje do ich wdrażania żadnych szczególnych okoliczności. A gdyby pretekstu jednak poszukiwał, to pucharowe zmagania Rakowa podają mu go na tacy.


Biegański – LGD – [1.5] – pomocnik [M]

Dobry znajomy wielu managerów z poprzedniej rundy, kiedy z racji swojej ceny oraz systematycznych występów w pierwszym składzie, był jednym z najbardziej pożądanych rezerwowych. W obecnej edycji cena jest już wyższa, ale Biegański wciąż zachowuje status młodzieżowca i docelowo powinien być w Lechii w tym aspekcie nr 1. Potrafi uderzyć z dystansu, więc być może w jego przepadku można będzie sporadycznie liczyć na nieco większą zdobycz punktową. Z drugiej strony istotna informacja jest taka, że z uwagi na problemy z mięśniami brzucha Biegański nie trenował przez pierwsze 3 tygodnie i zagrał w ostatnich 4 z 7 rozegranych przez Lechię w okresie przygotowawczym sparingów. Rywalizacja o skład najpewniej z Kałuzińskim, ale jeżeli Biegański będzie w pełni sił, to on będzie pierwszym wyborem. W ostatnim sparingu obaj zagrali po połowie.

Trubeha – JAG – [1.2] – napastnik

Na chwilę obecną jedyny nie-młodzieżowy napastnik Jagiellonii. W sparingach grywał sporo i systematycznie, jednak bez efektów bramkowych. Ponadto w Jadze zawsze opcją na 9-tce będą Imaz lub Cernych, więc trzeba być ostrożnym. Zwłaszcza, że wciąż otwarte jest okienko transferowe. Z drugiej strony, jeżeli kadrowo nic się w Białymstoku nie zmieni, to Trubeha na pewno dostanie swoje minuty, a cena jest atrakcyjna.


W szerszej orbicie zainteresowań na etapie selekcji pod kątem redakcji tekstu pozostawali również: Kubica (GÓR), Machado (RAD), Sitek (STM), Śpiewak (BBT), Starzyński (WIS), Kruk (ZAG), Bartolewski (ZAG).

Zdjęcie główne autorstwaPhoto by Crissy Jarvis on Unsplash

Zapraszamy do naszej ligi. Przewidziane wyjątkowe nagrody (szczegóły wkrótce). Kod: 46cd25ce

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post