Zapowiedź kolejki [GW2]

Zapowiedź kolejki [GW2] post thumbnail image

piątek 30 lipca
18:00 Zagłębie Lubin – Górnik Łęczna

Zagłębie Lubin

Najgorsza drużyna 1. kolejki vs (zdaniem wielu) najgorsza drużyna ligi. Zagłębie nie wygrało żadnego meczu na obozie przygotowawczym, a z Wisłą prezentowali się w absolutnie fatalny sposób. Trener Żuraw ma zapisane w kontrakcie stawianie na młodych zawodników (poniżej 25 roku życia), a cele czysto sportowe zostały rzekomo pominięte. Widać to było w spotkaniu z Wisłą i nie zdziwimy się, jeśli teoretycznie łatwy mecz z Górnikiem Łęczną okaże się meczem całkiem trudnym. Zawodnikiem wyróżniającym się w drużynie Miedziowych był Patryk Szysz (2.2, 2 pkt), który pod koniec meczu przeszedł na 9-tkę. Biorąc pod uwagę, że w Fantasy jest klasyfikowany jako pomocnik, być może warto rozważyć jego kandydaturę na najbliższą kolejkę, ale trzeba pamiętać, że lada moment czekają go spotkania z Legią i Pogonią. (IB)

Górnik Łęczna

Jednobramkowa przewaga utrzymywana do ostatnich minut meczu i cenny punkt w starciu z doświadczoną Cracovią to dobry początek, biorąc pod uwagę przebieg (a właściwie ich brak) przygotowań przedsezonowych. Warto pamiętać, że w pierwszej kolejce przemawiał za nimi argument własnego boiska (nie przegrali tam od marca), a tym razem czeka ich mecz wyjazdowy. I choć nie uważamy, że w piłkarzy Górnika warto inwestować (chyba, że w polecanego przez nas Szcześniaka) to być może na tę konkretną kolejkę można rozważyć “zatrudnienie” doświadczonego Śpiączki (1.7, 6 pkt), bo obrona Zagłębia to jedna z najgorszych defensyw w kraju. (IB)


20:30 Górnik Zabrze – Lech Poznań

Górnik Zabrze

Bez niespodzianek w pierwszej kolejce – Górnik przegrał, dał się zdominować i przez większość czasu był w głębokiej defensywie. Obawiamy się, że podobnie może wyglądać pojedynek z Lechem, chociaż argument własnej publiczności może okazać się w tym kontekście istotny. Kolejorz też zresztą ma swoje problemy, więc, pamiętając, że w poprzednim sezonie oba mecze tych drużyn zakończyły się remisem nie możemy wykluczyć podobnego rezultatu w najbliższy piątek. W kontekście Fantasy kluczowe jest jedno – nie jesteśmy w stanie polecić żadnego zawodnika Górnika. Mają dziurawą defensywę (co może wykorzystać chociażby Ishak), mizerną pomoc i odosobnioną ofensywę. (IB)

Lech Poznań

Drużyna z Poznania na pewno będzie chciała się zrehabilitować po słabym pierwszym meczu w sezonie. Na papierze Górnik wyjadę się łatwym przeciwnikiem, ale dla Lecha stadion w Zabrzu zawsze był ciężkim terenem. Jeżeli Lech chce potwierdzić swoje mistrzowskie ambicje musi takie mecze wygrywać. W dobrej dyspozycji wydaje się być bardzo aktywny w pierwszym meczu Kamiński (2.10), który miał kilka okazji do zdobycia bramki. Swoje szanse miał również Ishak (3.50), ale brakowało mu skuteczności pod bramką przeciwnika. (MW)


sobota 31 lipca
15:00 Stal Mielec – Piast Gliwice

Stal Mielec

Postawa Stali w pierwszym meczu nas nie zaskoczyła. Mielczanie wyglądali na murawie zupełnie jak ich transfery w letnim okienku – mizernie. W drugiej kolejce na Podkarpacie przyjeżdża Piast Gliwice, który przegrał mecz z Rakowem, ale pozostawił po sobie dobre wrażenie. Raczej nie polecamy na tę kolejkę żadnego z zawodników ekipy Adama Majewskiego. Dla graczy, którzy bardzo wierzą jednak w zwycięstwo Stali jako opcję możemy wskazać Grzegorza Tomasiewicza (1.7), który jest w tym momencie egzekutorem rzutów karnych oraz Maksymiliana Sitka (1.4). Młodzieżowiec chyba najaktywniejszym graczem w poprzednim spotkaniu. (TK)

Piast Gliwice

Piast został bez punktów po pierwszej ligowej kolejce i paradoksalnie nie jest to naszym zdaniem dobra wiadomość dla mielczan. Problem polega jednak na tym, że akurat w sektorach ofensywnych zespołu z Gliwic mamy sporo wątpliwości. Słabo zagrali Żyro i Vida, nieprzekonujące były zmiany Lipskiego oraz Steczyka, a Kądzior dostał niewiele ponad 10 minut i też niczym szczególnym się nie wyróżnił. Wobec takich okoliczności, kto wie czy nie najciekawszą opcją jest Chrapek (1.9, 6 pkt). Jest u niego bowiem potencjał związany z sfg, czego dowód już dostaliśmy, a ponadto trener Fornalik może również przesunąć go nieco wyżej. Przede wszystkim jednak, Chrapek wydaje się być zwyczajnie w dobrej dyspozycji. Biorąc z kolei pod uwagę niedostatki kadrowe gospodarzy i brak piłkarskiej jakości w sektorach ofensywnych Stali, to standardowe opcje z obrony Piasta – Plach (2.2, 1 pkt) oraz Holubek (1.8, 0 pkt), powinny się obronić. Dosłownie i w przenośni. (MM)


17:30 Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Wisła Kraków

Bruk-Bet Termalica Nieciecza

Kontrowersyjna teza: Termalica jest w tej chwili groźniejszym rywalem dla Wisły od Zagłębia Lubin. Spodziewamy się zaciętego spotkania w Niecieczy, w którym zespół trenera Lewandowskiego cofnie się do defensywy i będzie starał się wyprowadzać skuteczne kontrataki. Do tego niewątpliwie przyda im się szybkość Hlouska (1.8, 2 pkt), a także Terpiłowskiego (0.7, 7 pkt). Koniec końców należy jednak zakładać, że Termalica nie osiągnie w tym meczu specjalnie korzystnego wyniku, więc inwestycję w jej piłkarzy zostawiamy tym najbardziej ryzykującym. (IB)

Wisła Kraków

“Biała Gwiazda” jest chyba najbardziej gorącym zespołem w Fantasty po pierwszej kolejce. Podopieczni Adrian Guli w świetnym stylu pokonali 3:0 Zagłębie Lubin. Mityczne wiaderko witamin przed poprzednim meczem zjadł chyba Yaw Yeboah (1.8). Ghańczyk był najlepszym zawodnikiem swojego zespołu. Normalnie sugerowalibyśmy, że Yeboah jest opcją must have, jednak nie jest do końca pewne, czy skrzydłowego Wisły zobaczymy na murawie w meczu z Termaliką. Drobny uraz odniesiony w poprzednim nie jest chyba poważny. Ghańczyk trenował w trakcie tygodnia, ale zawsze pozostaje nutka niepewności w tym temacie. Trzeba wspomnieć o autorze dwóch asyst – Michale Skvarce (1.7). Inne kuszące opcje z krakowskiego zespołu to: Jan Kliment (1.9) oraz Matej Hanousek (1.9). Wisła ma teraz niezły terminarz i jej piłkarze powinni być łakomymi kąskami w Fantasty Ekstraklasie. Na koniec jedno słowo na temat ewentualnych egzekutorów jedenastek. W poprzednim meczu rzut karny wykonywał Yaw Yeboah, ale Ghańczyk nie był przed meczem wyznaczony do jedenastki. Czy w kolejnych meczach do wykonywania rzutów karnych wróci Michal Frydrych (1.8)? Całkiem prawdopodobne. (TK)


20:00 Radomiak Radom – Legia Warszawa

Radomiak Radom

Radom nie zaoferował zbyt wiele w ofensywie w 1.kolejce choć cudowne podanie Nascimento i poprzeczka Machado zostały przez wielu menedżerów odnotowane. Pucharowa przygoda Legii może budzić drobne nadzieje w sercach kibiców Radomiaka, ale wydaje się, że to jedyna dobra przesłanka przed meczem. Jesteśmy pewni, że trener Banasik nastawi pozytywnie i odważnie chłopaków, ale może zabraknąć skilla. Do składu może wskoczyć mocny i doświadczony Rossi, może już grać Karwot. Wypadnie z niego zdolny i doświadczony Machado, ale jest kim go zastąpić. Na pierwszy rzuta oka zapowiada się underowy mecz, choć ciężko wyrokować, żeby młody Majchrowicz znowu dostał Instata. (KB)

Legia Warszawa

Cel minimum został osiągnięty, Legia awansowała do pucharów i przynajmniej przez jakiś czas będzie łączyła ligę z grą w Europie. W walce o LM na drodze Legionistów stanie rywal dużo poważniejszy niż Bodo czy Flora, ale to paradoksalnie może sprawić, że korekty w składzie na ligowy mecz z Radomiakiem będą delikatniejsze. Wynika to z faktu, że Dynamo jest innym zespołem niż wspomniane i wypadałoby wykorzystać Radom jak poligon doświadczalny. Czekamy niecierpliwie na konferencję, bo znaków zapytania jest kilka. I to poważnych, bo dotyczą gorących nazwiska jak napastnik. Bardzo ciężko zgadywać, który z napastników bardziej pasuje na Dynamo, ale wiele wskazuje na to, iż w Radomiu zobaczymy Pekharta. Logiczne też wydaje się, żeby nie gotowy w 100% Josue odpoczął, a jego miejsce zajął Muci. Radomiak wg redaktora Glenia w Poznaniu “zaproponował opowieść o niskiej obronie”, a była ona na tyle niska, że udało się przywieźć cenny punkt. Rezerwowa Legia dała radę przeciwko Wiśle Płock. Czego spodziewać się w sobotę w meczu przyjaźni? My to widzimy tak, że choć zagra bardziej podstawowy skład to jednak priorytetem Legii będzie Europa, a tym samym nikt nie będzie wypruwał flaków w Radomiu. Wygrana? Owszem. Ale raczej małym nakładem sił i zbyt mało oczywiste jest w jakiej konfiguracji kadrowej. (KB)


niedziela 1 sierpnia
15:00 Warta Poznań – Pogoń Szczecin

Warta Poznań

Trudny przeciwnik i bardzo nierówny mecz rozegrany we Wrocławiu, powodują naturalne wątpliwości co do rozważania graczy Warty w tej kolejce ligowej. Ciężko na obecnym etapie w ogóle doszukiwać się sensownych opcji ofensywnych w ekipie Warciarzy (czekamy na więcej materiału do analizy zwłaszcza w odniesieniu do Corryna). Ewentualnie na 5 slota w pomocy można rozważyć Czyża (1.4, 5 pkt), który jako młodzieżowiec ma raczej pewną pozycję w składzie, a we Wrocławiu zapisał na swoim koncie asystę, no i jest niedrogi. Przy Warcie zawsze niejako z automatu jako opcja do składu Fantasy wskakuje Grzesik (2.2, 7 pkt). Tu już wszystko powiedziane wielokrotnie – potencjał ofensywny, skorelowany nie tylko z inklinacjami do takiej gry, ale również z możliwościa czasowego zajęcia miejsca w pomocy, w zależności od przebiegu spotkania/sytuacji kadrowej. Pytanie czy akurat mecz z Pogonią jest tym spotkaniem, w którym wybór Grzesika jest sensowny.   (MM)

Pogoń Szczecin

Pisząc ten tekst nie znamy rezultatu meczu pucharowego. Zakładamy jednak, że Pogoń wykorzysta swoją solidność i zdoła rozprawić się z Wartą w korzystny dla siebie sposób. Warto dodać, że niezależnie od wyniku w Chorwacji, piłkarze Portowców polecą w piątek bezpośrednio do Poznania, w którego okolicach będą się szykować aż do meczu ligowego (czyli ograniczają sobie ilość podróży). Pogoń ma dość ciekawe pole manewru wśród piłkarzy rezerwowych, a także wypoczętego Kuchego. Zapowiada się underowy mecz, ale posiadaczy Stipicy (2.2, 6 pkt) i Kucharczyka (2.8, 10 pkt) 1:0 dla Pogoni powinno zadowolić. (IB)


17:30 Cracovia – Śląsk Wrocław

Cracovia

Przebieg spotkania 1 kolejki oraz wypowiedzi trenera Probierza na konferencji, nie pozostawiają złudzeń co do tego, że w składzie Pasów należy spodziewać się korekt kadrowych. Jednym z pewniaków do pierwszego składu, po bardzo dobrej zmianie, wydaje się być Alvarez (1.7, 7 pkt). Klasyfikowany jako pomocnik powinien zająć miejsce na “10”, za plecami Balaja (2.0, 5 pkt), a to może mu stworzyć dogodne warunki do wykorzystania swojego potencjału. Z kolei wspomniany słowacki wieżowiec, zaliczył asystę w pierwszej kolejce, a bramki strzelane w sparingach oraz tytuł króla strzelców rodzimej ligi, powodują, że może i jemu warto się przyjrzeć. Jeżeli ufamy z kolei, że zrotowany w jakimś stopniu po pucharach Śląsk nie będzie jednak tym razem ofensywnie groźny, to opcją z obrony jest Siplak (1.6, 1 pkt). W zależności od sytuacji w trakcie meczu może być on również przesunięty do grania nieco wyżej, no i wykonuje część sfg.   (MM)

Śląsk Wrocław

Pisząc ten tekst nie znamy rezultatu meczu pucharowego. Niezależnie od niego wiemy tyle, że zarówno Śląsk, jak i Cracovia słyną ze słabej defensywy. Pachnie zatem otwartym spotkaniem, w którym WKS będzie w stanie strzelić co najmniej dwie bramki. Tylko kto je zdobędzie? Trener Magiera lubi rotować, więc nie można być pewnym składu, któregokolwiek z piłkarzy stricte ofensywnych. Opcją pozostaje Mączyński (2.0, 2 pkt), który akurat odpoczywać nie powinien, a pod byłym szkoleniowcem Legii spisuje się znakomicie – potencjał “asystencki” ogromny. Dla tych, którzy roszad kadrowych się nie obawiają: Exposito (2.0, 6 pkt), Pich (2.1, 7 pkt) i bardzo ewentualnie Pawłowski (1.8, 5 pkt). (IB)


20:00 Jagiellonia Białystok – Raków Częstochowa

Jagiellonia Białystok

Pisanie o Jadze dobrze byłoby zacząć od znajomości składu Rakowa. A jak wiemy Raków bierze udział w projekcie Europa, więc temat jest trudny i na dziś bardzo nieoczywisty. O ile Jaga umie coś zrobić z przodu, to błędów w defensywie się nie wystrzega i ciężko wyrokować, żeby zrobili CSa w weekend. Choć już w kolejnym meczu przeciwko BBT? Czemu nie! Problemy w obronie to jedno, ale jeśli zaskoczy skuteczność z przodu, to Jaga ma duży potencjał ofensywny. W meczu z Lechią oddali 19 strzało. Co prawda tylko 5 celnych, ale jednak działo się sporo. Najjaśniejszą postacią jest oczywiście Jesus Imaz (2.4 7pkt) i wydaje się on wyborem niemal koniecznym. Szczególnie w kontekście niezłego kalendarza i sfg. Warto też zwrócić uwagę na nazwiska mniej oczywiste, ale tanie. Pewny plac ma niezbyt wybitny, ale bardzo aktywny Mystkowski (1.6 2pkt), a my gdzieś podświadomie czujemy, że kiedy Trubeha (1.2 1pkt) będzie dostawał 80minut w meczu to też kilka trafień może zaliczyć. Przewidujemy, że powinien zacząć mecz z Rakowem, ale ręki nie damy sobie uciąć. (KB)

Raków Częstochowa

Za trzy godziny Raków zagra mecz rewanżowy z Suduvą. W tej sytuacji zgadywanie jak potoczy się mecz z Jagiellonią graniczy z niemożliwością, aczkolwiek Papszun powiedział ważne zdanie “nie mamy kadry jak Legia, żeby sobie tak rotować, ale mamy kadrę silną i przygotowaną, więc przynajmniej na razie możemy grać co trzy dni”. Przebieg dzisiejszego meczu może i powinien mieć wpływ na decyzje kadrowe i od nich należy uzależniać swoje decyzje transferowe. Raków nie lubi wyjazdów do Białegostoku (bezbramkowy remis w 2021 i wymęczona wygrana 1:0 w 2019), ale mecz z Piastem pokazał, że puchary im tak bardzo nie przeszkadzają. Tylko najpierw musimy mieć pewność kto tam z przodu zagra 😉 (KB)


poniedziałek 2 lipca
18:00 Lechia Gdańsk – Wisła Płock

Lechia Gdańsk

Ofensywnie Lechia nie pokazała w Białymstoku oszałamiającego futbolu, ale skoro tym razem do Gdańska przyjeżdża Wisła Płock, to być może trener Stokowiec ustawi zespół nieco odważniej. Po glowie chodzi przede wszystkim możliwość znalezienia miejsca w składzie zarówno dla Zwolińskiego, jak i Flavio. Dla tych, którzy wierzą w czyste konto gdańszczan, opcją może być zawsze niebezpieczny przy sfg Nalepa (1.8, 2 pkt). Turek Durmus (2.0, 2 pkt) odpowiadał z kolei za ich wykonywanie, zatem również można go rozważyć, podobnie jak asystenta z pierwszego meczu – Ceesaya (1.7, 5 pkt), który kusi atrakcyjną ceną. Zwoliński (2.0, 6 pkt) po bramce miejsce w składzie zapewne utrzyma i też może być ciekawą opcją. (MM)

Wisła Płock

Ciężko polecać Nafciarzy przed wyjazdem do Gdańska, choć przecież w ostatnim sezonie zdołali tu wygrać bez straty gola. Dla tych, którzy wierzą w powtórzenie tak dobrej defensywnej postawy graczy z Płocka, zaskakującą opcją może być Zbozień (1.6, 2 pkt), który grał wyjątkowo dość wysoko w meczu przeciwko Legii i jest atrakcyjny cenowo. W ekipie trenera Bartoszka opcją ofensywną zawsze będzie również Szwoch (2.4, 2 pkt), który dzięki swoim sfg ma potencjał punktowy praktycznie przeciwko każdej drużynie w Ekstraklasie. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że zwłaszcza w przypadku gdyby Furman zagrał już od początku, Szwoch nie będzie raczej miał w tym zakresie monopolu. (MM)

Photo by Scott Graham on Unsplash

4 thoughts on “Zapowiedź kolejki [GW2]”

      1. A daj Pan spokój, chyba „ona” ma okres i się czepia. Wszystko napisane jak najbardziej ok w tym również przez KB.
        Jeśli ktoś zarzuca tu „prymitywny język” to niech poczyta sobie wiersze Szymborskiej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post