Fantastyczny Skaut. Niezbędnik gracza Fantasy Ekstraklasa Bez kategorii Fantastycznym Okiem – podsumowanie kolejki [GW17]

Fantastycznym Okiem – podsumowanie kolejki [GW17]

Fantastycznym Okiem – podsumowanie kolejki [GW17] post thumbnail image

O Stali, co miała spaść. O Pogoni, która posłuchała swojego kapitana. O Jadze, z której niedługo kibice będą szydzić bardziej niż z Legii. Ale przede wszystkim o piłkarzach i wydarzeniach, które mogą być ciekawe w optyce Fantasy. Zapraszamy do naszego krótkiego podsumowania minionej kolejki.

Plus meczu

Tomasiewicz (1.8, 76 pkt) – jeśli komentator nazywa cię “mieleckim Verrattim” to coś musi być na rzeczy. Pomocnik Stali pewnie wykorzystał jedenastkę i wskoczył na szóstą pozycję wśród pomocników Fantasy.


Mak (1.9, 89 pkt) – siódme trafienie gracza z Mielca, czwarta pozycja wśród pomocników Fantasy.


Asysta Sitka – wg widzów C+ asysta kolejki. Młodzieżowiec świetnie minął dwóch przeciwników i doskonale dograł do Maka. Kiedy Sitek gra wyżej, jest bardzo aktywny i ma bardzo fajne przebłyski. Jest to jeden z najczęściej dryblujących (i jednocześnie faulowanych) piłkarzy ligi.

Warte uwagi

Postawa Stali w kontekście najbliższej kolejki – domowy mecz z Termalicą zapowiada się jak dobra okazja do umocnienia w środku tabeli.


Ostra gra Wisły Płock – siedem żółtych kartek, w konsekwencji jedna czerwona i trzy wykluczenia na GW18.

Minus meczu

Pozycja Warchoła w zespole – wypada zakładać, że trener Bartoszek wie co robi skoro nie wprowadza Damiana do gry, ale patrząc na całokształt zmian w tym i poprzednich meczach, można mieć pewne wątpliwości czy tak na pewno jest

Notatki Skauta

Wiele osób typowało Stal do spadku, a kolejny raz pokazali fajny, zespołowy futbol, który na dziś daje im ósmą pozycję w lidze i aż dwóch piłkarzy w pierwszej dziesiątce Fantasy. (KB)

Plus meczu

Liczby w tym przypadku mówią same za siebie! Nie możemy nie wyróżnić Bartosza Nowaka. Pomocnik Górnika jednym występem podwoił swoją liczbę bramek w obecnym sezonie PKO Ekstraklasy. Istotne jest, że Nowak dopiero w drugiej odsłonie wyregulował swój celownik. Gdyby były zawodnik Stali Mielec był skuteczniejszy w pierwszej połowie, mógłby spokojnie zapisać na swoim koncie hattricka! Dokładamy jeszcze Roberta Dadoka, który zalicza duży progres w grze w porównaniu do początku sezonu. Wahadłowy zabrzan potwierdził dobrą dyspozycję z poprzedniego meczu. Skończyło się na asyście, jednak Dadok generalnie był bardzo aktywny w ofensywie. Przy lepszym wykończeniu mógłby mieć na swoim koncie również gola.

Warte uwagi

Wielu posiadaczy Jesusa Jimeneza pewnie łapało się za głowę podczas oglądania piątkowego meczu. Hiszpan zakończył spotkanie bez żadnych liczb, a spokojnie mógłby mieć na swoim koncie 2-3 asysty oraz gola. Wydaje się, że grube punkty wiszą w powietrzu.

Minus meczu

Gorszą formę Śląska przysłoniła chyba wygrana po specyficznym meczu ze Stalą Mielec. Dwie kolejki wcześniej wrocławianie kiepsko zaprezentowali się w Szczecinie i w piątek potwierdzili, że to nie jest ich najlepszy czas.

Notatki Skauta

Zapewne wielu graczy zastanawiało się, czy Górnik rzeczywiście jest w tak dobrej formie. Piątkowy mecz rozwiał chyba wszelkie wątpliwości. Przed ekipą Jana Urbana podwójna kolejka, w której zmierzy się ona z Pogonią oraz Rakowem. Czy opłaca się wejść w trzech zawodników zabrzańskiej ekipy? Gracze, którzy gonią muszą wziąć taki wariant pod uwagę. (TK)

Plus meczu

Oglądając sobotni mecz w Niecieczy przypominały się najlepsze występy Kamila Grosickiego w kadrze Polski. Świetne spotkanie “Grosika”, który tylko potwierdził dyspozycję z poprzedniego starcia. W tym spotkaniu był on mózgiem w ofensywnej grze swojego zespołu. Grosicki finalnie zakończył mecz tylko z golem, ale spokojnie mógłby dołożyć do swojego dorobku jeszcze jakieś asysty, gdyby skuteczniejsi byli koledzy z zespołu.

Warte uwagi

Wielokrotnie chwaliliśmy Pogoń za grę obronną, ale ofensywa pozostawiała sporo do życzenia. Teraz już nie możemy się do niczego przyczepić. Mnóstwo sytuacji stworzyli sobie w sobotnim meczu szczecinianie. Na uwagę zasługuje szczególnie pomoc “Portowców”, a mianowicie czwórka (Grosicki, Kowalczyk, Kozłowski, Jean Carlos). Każdy z tych zawodników poparł swój występ golem lub asystą, a ich dorobki mogły być na pewno okazalsze. Jeszcze jedna ważna rzecz. Sebastian Kowalczyk egzekwował rzut karny. Poprzednio wykonawcą jedenastki (wobec nieobecności na murawie Drygasa) był Damian Dąbrowski. Czy to zmiana na stałe? Też chcielibyśmy to wiedzieć.

Minus meczu

Generalnie świetnie oglądało się mecz w Niecieczy i patrząc na potencjał piłkarski gospodarzy ciężko kogoś krytykować za występ. Na siłę, ale to bardzo na siłę możemy tutaj umieścić Luisa Matę. Portugalczyk dość mało angażował się w ataki swojego zespołu. Być może jest to kwestia tego, że grał na jednej flance z grającym niezwykle ofensywnie Grosickim.

Notatki Skauta

Czy to najlepsza Pogoń za kadencji Kosty Runjaicia? Raczej tak. Przed “Portowcami” mecze z Górnikiem oraz Wartą Poznań. Posiadanie dwóch, a może nawet trzech zawodników szczecińskiej ekipy w swoim składzie wydaje się być obowiązkiem. “Grosik” wskakuje do kategorii “must have”.(TK)

Plus meczu

Gąska – gol zdobyty… kuprem (najszybsza bramka tego sezonu – 42 sekunda) i gol zdobyty technicznym uderzeniem zza pola karnego. 4 strzały to więcej niż Śpiączka oddał łącznie od jedenastej kolejki (grał w pięciu meczach). Nowy lider formacji ofensywnej Górnika? Najpierw musi mieć 100% pewności gru w pierwszym składzie.

Warte uwagi

Nowa formacja Górnika – formacja z trójką obrońców służyła do tej pory trenerowi Kieresiowi do gonienia wyników. Zazwyczaj gra GKŁ wyglądała znacznie lepiej po przejściu do tego systemu, więc nic dziwnego, że w końcu spróbował jej od pierwszej minuty. I podziałało… od pierwszej minuty, bo już wtedy Zielono-czarni wyszli na prowadzenie. Grają ofensywniej, więc czyste konta z drużyną z Łęcznej to już nie taka oczywistość.

Pazdan – obrońca Jagielloni dawał z siebie 110% do samego końca. Grą przypominał Kamila Piątkowskiego, regularnie podłączając się w akcje ofensywne swojego zespołu. Zanotował 2 kluczowe podania (najwięcej ze wszystkich na boisku) + zaliczył bardzo ładną asystę przy nieuznanej bramce Cernycha. W doliczonym czasie gry ustawiał się nawet na pozycji środkowego napastnika. Nie jest to jednak opcja długofalowa, bo… (patrz: Minus meczu)

Minus meczu

Jagiellonia – kolejny bardzo słaby mecz Jagielloni. Zabrakło jakości, charakteru i… Jesusa Imaza.

Notatki Skauta

W Górniku zrozumiano, że zamiast gonić, lepiej samemu prowadzić i bronić wyniku. W Jagielloni natomiast wciąż niewiele rozumieją, bo ostatnie wydarzenia w klubie są naprawdę niepokojące. Do powrotu Imaza jeszcze trochę, więc przez trenerem Mamrotem sporo pracy, aby w ofensywie błyszczał Żyro z Bidą, a nie Puerto z Pazdanem. (IB)

Plus meczu

Durmus (2.0, 70 pkt) – Pan Piłkarz Ilkay Durmus – trzy strzały, w tym dwa celne, które zamienione zostały na bramki, a drugi z nich przedniej urody (technika uderzenia!), do tego 2 kluczowe podania i 8 dośrodkowań (zdecydowanie najwięcej w meczu). Powiedzieć, że to on wyciągnął rozbitą Lechię na powierzchnię, to mało. Nie dziwi tym samym instat na poziomie 301 i dodatkowy bonus z tego tytułu.

Warte uwagi

Reaktywacja Kopacza (1.9, 36 pkt) – drugi instat w zespole Lechii, solidny w defensywie, na dobrym procencie celnych podań przy sporej ich liczbie, z ładną asystą, 4 dośrodkowaniami i 2 podaniami kluczowymi. Żukowski może prędko do składu nie wrócić.

Wykartkowanie się ważnych postaci – w Lechii nie będą mogli zagrać w kolejnym meczu: Conrado i Nalepa (skończył mecz z czerwem, po dwóch żółtych), zaś w Rakowie dobrze rozpoczynający akcje od tyłu Papanikolau.

Minus meczu

Defensywa Rakowa, która przy wszystkich w zasadzie bramkach Lechii wykazała się zadziwiającą niefrasobliwością, różniącą się jedynie jej stopniem. Główka Durmusa to ewidentny błąd w kryciu, tuż przed drugą bramką Turka dziwny sposób bronienia (?) zaprezentowany przez Niewulisa, a gol Flavio to już defensywny kabaret (nieporozumienie Kovacevica i Niewulisa) skwitowany przez stojącego na połowie boiska, zniechęconego Iviego, wymownym machnięciem ręką.

Notatki Skauta

Pierwsza połowa pod dyktando Rakowa, który nie grał porywająco, ale dobrze przesuwał się w średnim pressingu i sprawiał tym mnóstwo problemów Lechii. Ponieważ szatnia musi mieć swoje tajemnice, dlatego nie będziemy dociekać co takiego trener Kaczmarek powiedział w przerwie swoim zawodnikom, ale w drugiej połowie to był zupełnie inny zespół. Skoncentrowany i zdeterminowany od początku do końca. A Raków sprawiał wrażenie zaskoczonego taką przemianą gospodarzy i nie potrafił znaleźć na to odpowiedzi. (MM)

Mecz dodany do GW18

Plus meczu

Jakub Kamiński (2.30, 99 pkt.) – Bramka plus duża ochota do gry w tym spotkaniu młodzieżowca Lecha każe nam postawić plusik przy jego nazwisku po tym meczu.

Warte uwagi

Adriel Ba Loua(2.10, 63 pkt. ) – W końcu iworyjczyk dał jakiś argument w postaci asysty, że warto na niego postawić w niedalekiej przyszłości. Kilkukrotnie próbował także zaskoczyć bramkarza strzałami z dystansu, ale minimalnie mijały one światło bramki. Kto wie może w następnym meczu się uda?

Minus meczu

Filip Bednarek – Tydzień temu był bohaterem Lecha, a teraz był jednym z najsłabszych punktów drużyny Macieja Skorży. Bramkarz Kolejorza był bezpośrednio zamieszany w utratę obu goli w tym spotkaniu.

Notatki Skauta

Lech się nie zatrzymuje i wygrywa kolejny mecz. Co prawda do przerwy już powinien spokojnie zamknąc mecz i nie martwić się o wynik do końca spotkania, ale znowu brakowało skuteczności pod bramką rywala. Nie zawodzą także najbardziej popularne opcje z Kolejorza czyli Amaral i Kamiński. Martwić może znowu dyspozycja Ishaka, który wydawałoby się, że po bramce w zeszłej kolejce zacznie znowu trafiać do siatki, a tymczasem szwed nie potrafił zdobyć gola z dosłownie trzech metrów mając przed sobą tylko bramkarza Zagłębia.(MW)

Plus meczu

Brak / Van Amersfoort (2.2, 78 pkt) – ciężko mówić po meczu w Krakowie, że ktoś szczególnie błysnął, trafienie Pelle też nie było wyjątkowe, ale była to ósma bramka Holendra, a nie jest to osiągnięcie, które można przemilczeć. Gracz Cracovii to top-5 pomocników ligi.

Warte uwagi

Statystyki Josue – źle wybraliśmy pomocnika do #WybórSkauta, bo Legia gra słabo jako zespół. Natomiast statystyki Portugalczyka robią wrażenie i warto o nich wspomnieć: top-3 podania (125/108), top-3 podania kluczowe (5/4), top-3 pojedynki (22/12) i top-3 dryblingi (9/7). Nie przekłada się to na punkty, ale potencjał jest.

Minus meczu

Legia Warszawa – nie nam oceniać powody postawy Legii, ale chaos taktyczny i wybory piłkarzy na boisku sprawiają przykrość postronnym kibicom.

Notatki Skauta

Cracovia była pragmatyczna, a Legia chaotyczna. Można odnieść wrażenie, że Legia równocześnie próbuje kilku pomysłów na grę; koniec końców wszystkie zawodzą. Zieliński zaś dobrze przygotował Cracovię i jeśli jego gracze utrzymają koncentrację to Łęczna – mimo sukcesu w Białymstoku – będzie miała ciężką przeprawę przy Kałuży. (KB)

Plus meczu

Gwizdek sędziego kończący to widowisko.

Warte uwagi

Na upartego być może polecany przez nas jakiś czas temu Ivanov, za całkiem ładną asystę i (prawie) czyste konto. Warcie zostały jednak w tej rundzie mecze ze Śląskiem i Pogonią, a zatem ciężko przypuszczać, żeby ktoś na poważnie rozważał defensora ze Swojskiej Bandy. Jeżeli chodzi o Wisłę to znowu ratujący sytuację ładną główką Frydrych. Wyjazd do Lubina i domowy mecz z Bruk-Betem to teoretycznie obiecujący terminarz, szkoda tylko, że Wisła zdołała zachować czyste konto w 2 z ostatnich 10 meczów w Ekstraklasie.

Minus meczu

Odpowiedzialni za kreację ofensywni piłkarze obu zespołów, za totalny brak wyobraźni, pierwiastka jakiegokolwiek szaleństwa oraz odwagi w podejmowanych próbach.

Notatki Skauta

Ten mecz się odbył. Spotkanie było bardzo słabe i nie zmieniło absolutnie niczego w optyce Fantasy. (MM)


W powyższych tekstach korzystaliśmy z oficjalnych statystyk Ekstraklasa SA

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post