Fantastyczny Skaut. Niezbędnik gracza Fantasy Ekstraklasa Bez kategorii Fantastycznym Okiem – podsumowanie kolejki [GW21]

Fantastycznym Okiem – podsumowanie kolejki [GW21]

Fantastycznym Okiem – podsumowanie kolejki [GW21] post thumbnail image

Zabrakło Amarala, ale Lech i tak okazale powetował sobie remis w Krakowie. Pogoń męczyła się z Zagłębiem, ale Biczachczjan znów „to” zrobił. Legia pobiła niechlubny rekord i odnotowała 14. porażkę w sezonie. A ekipa FS obejrzała wszystkie mecze i tradycyjnie pokusiła się o kilka wniosków w optyce Fantasy.

Plus meczu

Joker Łyszczarz – 5. gol Adriana jako rezerwowego. Wszedł w 53 min i uratował Śląsk. I o ile są zawodnicy, którzy są fajni tylko z ławki, to pytanie czy w tej wrocławskiej mizerii, Magiera w pewnym momencie nie poszuka miejsca dla Łyszczarza od początku.

Warte uwagi

Zylla – młodzieżowiec oddał 6 strzałów i zaliczył 2 kluczowe podania. Śląsk gra nieprzekonująco i ma trudny terminarz, ale Zylla, Jastrzembski czy wspomniany Łyszczarz mogą się podobać na tle reszty zespołu. W zespole Górnika zawsze na pierwszy plan wysuwa się Śpiączka (pauzujący w tym meczu), ale warto też zwrócić uwagę na Lokilo. Był aktywny i inteligentny na boisku (3 stworzone okazje, 2 podania kluczowe, 4 celne dośrodkowania). A do asysty z meczu z Wartą, dołożył Asystę Lotto.

Minus meczu

Pogoda. Opady śniegu były tak intensywne, że pojawiło się ryzyko odwołania meczu.

Notatki Skauta

Spotkanie ostatecznie zostało rozegrane, ale warunki miały bezpośredni i istotny wpływ na jakość gry, a przez to trzeba brać poprawkę na ocenę wydarzeń. Piłkarze więcej uwagi poświęcali zachowaniu równowagi niż przemyślnym zagraniom. A jednocześnie trzeba przyznać, że Śląsk próbował konstruować akcje (22 strzały – najwięcej w kolejce, 10 rzutów rożnych, najwyższy wskaźnik odzyskanych piłek na połowie przeciwnika, itd) (KB)

Plus meczu

Trzeba przyznać, że coraz przyjemniej patrzy się na grę Cracovii. Nie jest to może jeszcze top w naszej lidze, ale w porównaniu do dyspozycji za trenera Probierza jest wyraźny progres. Na szczególną uwagę zasłużyły sobie młode wilczki “Pasów”, czyli duet Rakoczy & Myszor. To głównie po akcjach młodzieżowców w opałach był Kuciak i chyba trochę niespodziewanie mniej widoczny był Van Amersfoort, który finalnie mecz zakończył i tak z asystą. Trzeba jednak zauważyć, że Rakoczy i Myszor mogli wystąpić razem na murawie, ponieważ za żółte kartki pauzował Hanca, a Rumun ma raczej niepodważalną pozycję w zespole.

Warte uwagi

Lechia w piątkowym meczu nie zdobyła gola, ale trzeba podkreślić dobrą dyspozycję Durmusa. Turek tylko potwierdził, że musi znajdować się na radarze graczy Fantasy Ekstraklasy. Niewątpliwie Durmus był motorem napędowym ofensywy gdańszczan. Raz był blisko gola, kiedy trafił tylko w poprzeczkę po strzale zza szesnastki. Raz pomocnik Lechii dobrze uruchomił Zwolińskiego, a ten zmarnował niezłą okazję na bramkę. Tradycyjnie Turek egzekwował sporo stałych fragmentów gry, ale tutaj należy dodać, że wiele z nich wykonywał także Gajos.

Minus meczu

Na siłę można byłoby dodać tutaj np. Paixao, który nie był zbyt widoczny w piątkowym meczu, ale bardziej w oczy rzucała się liczba strat na własnej połowie zawodników Lechii. To właśnie po takich przechwytach najgroźniejsze akcje przeprowadzali gospodarze i w taki sposób zdobyli gola na 1:0.

Notatki Skauta

Niezła pierwsza odsłona Lechii, ale konkretniejsi byli krakowianie, którzy nękali szybkimi atakami swoich rywali. Druga odsłona to już przewaga Cracovii i zasłużone zwycięstwo. (TK)

Plus meczu

Nie było to spotkanie, po którym łatwo jest wytypować plus meczu. Być może na takie wyróżnienie zasłużył Domański. Pomocnik Stali wraca do gry po kontuzji i od razu pokazuje się z dobrej strony. Domański przejął sporo stałych fragmentów gry, a po jednym z nich (rzut rożny) asystował przy golu Tomasiewczia.

Warte uwagi

W przerwie na murawie pojawił się Luis Fernandez, który debiutował w zespole “Białej Gwiazdy”. Hiszpan na początku dał pozytywny impuls, ale potem dopasował się poziomem gry do reszty kolegów. Być może w przyszłości Luis Fernandez będzie zawodnikiem, który trochę odmieni grę krakowian.

Minus meczu

Katastrofalny mecz Wisły. Nie sposób negatywnie wyróżnić jednego zawodnika “Białej Gwiazdy”.

Notatki Skauta

Stal potwierdziła, że w rundzie wiosennej nie ma zamiaru obniżać lotów, mimo wszelkich przeciwności losu. Mielczanie wyglądali na murawie na bardzo poukładany zespół i prawdopodobnie popsują sporo krwi faworyzowanym rywalom. Pozwólcie, że grę Wisły już przemilczmy. (TK)

Plus meczu

Zespół Rakowa. Mało to precyzyjny plus meczu, ale plan taktyczny Papszuna i dominacja Rakowa w pierwszej części meczu były tak dobre, że wypada pochwalić całą drużynę. 13-sekundowa akcja z początku spotkania nie była przypadkowa. I była świetna.

Warte uwagi

Drugi CS Rakowa z rzędu. Aktywny Tudor – 3 kluczowe podania. Ben Lederman – 4 strzały. Sturgeon – 9 podań w pole karne. Dobry mecz Racovitana. Petrasek w polu karnym przeciwnika zawsze wygląda potężnie. W skrócie: Raków w Zabrzu, a potem przeciwko Wiśle Płock będzie faworytem i warto ich mieć w notesie.

Minus meczu

Brak elastyczności w zespole Banasika. Dopóki Raków nie cofnął się w 2.połowie, Radomiak walił głową w mur i nie potrafił znaleźć sposobu na częstochowian. Nie często spotyka się InStat poniżej 200 aż u 7 graczy. A mówimy o zespole z czołówki.

Notatki Skauta

Jakość Rakowa bezdyskusyjna, natomiast pewien problem stanowi zestawienie osobowe na meczu i wybór nazwisk do składu. Lederman zszedł po godzinie gry, Sorescu wszedł na “dziesiątkę”, humory Iviego, nieskuteczni napastnicy. Słaby początek Radomiaka w rundzie to efekt min braku Kaputa i Nascimento, być może przyjście nowych graczy zmieni obraz gry. Nie warto skreślać, ale trzeba obserwować. (KB)

Plus meczu

Jakub Kamiński, Dani Ramirez – pod nieobecność Joao Amarala to Dani Ramirez musiał wejść w buty Portugalczyka i spisał się bardzo dobrze, zaliczając gola oraz asystę. Z identycznym dorobkiem mecz zakończył młodzieżowiec Lecha Jakub Kamiński.

Warte uwagi

Kristoffer Velde – debiut w barwach Kolejorza Norweg może zaliczyć do udanych. Asysta przy pierwszej bramce Ishaka oraz kilka ciekawych akcji na chwile obecną przybliżają go do wyjściowego składu Lecha i dla osób szukających różnicy może okazać się ciekawym wyborem.

Minus meczu

Termalica Bruk-Bet – “Słonie” nie dały żadnych argumentów w tym meczu, aby myśleć chociażby o remisie. Fatalna postawa całej drużyny od bramkarza na napastniku kończąc.

Notatki Skauta

Przed meczem dotarła do nas wiadomość, która spowodowała, że managerowie, którzy ustawili przed tą kolejką Amarala na kapitanie musieli nerwowo sprawdzać kogo nominowali vice kapitanem ponieważ Portugalczyk otrzymał pozytywny wynik testu na covid i było jasne, że w sobotę nie zagra. Nie miało to jednak większego wpływu na postawę lidera tabeli i Kolejorz bez problemów poradził sobie z ostatnią drużyną ligi aplikując im pięć bramek. (MW)

Plus meczu

Kamil Wilczek – 3 (3) strzały, gol i spore zagrożenie pod bramką Wisły. Nie było po nim widać nieprzygotowania, najjaśniejszy punkt ofensywy Piasta.

Warte uwagi

Michał Chrapek – nie najlepszy mecz piłkarsko, ale ładne liczby (asysta, Asysta LOTTO, nabita ręka – wywalczenie karnego). Ciekawe jak trener Fornalik ustawi go w kolejnym meczu, bo mimo wszystko wyglądał na zagubionego grając niżej.


Mateusz Szwoch – 3 strzały, 3 kluczowe podania. Wisła nie wyglądała w tym meczu specjalnie dobrze, ale lider pomocy Płocczan dawał nadzieję, że przyniesie nam jakieś zwroty.

Minus meczu

Punktacja Kądziora – trudno wskazać konkretny minus tego meczu. Damian Kądzior dwoił się i troił, ale jego gra najwidoczniej nie spodobała się trenerowi Fornalikowi, który zdjął go już w 63. minucie. Czy zasłużenie? Trudno powiedzieć, ale dodając do tego przestrzelony rzut karny, wszyscy menedżerowie Fantasy zapamiętają go jako minus.

Notatki Skauta

Twierdza Płock upadła! Kamiński świetnie bronił w tym meczu, ale wynik jest zasłużony i niewiele więcej można o tym napisać. (IB)

Plus meczu

Luka Zahović – 4 (3) strzały, ale przede wszystkim 1 gol. Tego zabrakło innym ofensywnym zawodnikom Pogoni.

Warte uwagi

Ofensywa Pogoni – Grosicki (5 strzałów, 4 kluczowe podania), Kowalczyk (3 strzały, 3 kluczowe podania) i ten (nie)szczęsny Biczachczjan, który spędza członkom naszej załogi sen z powiek – dosłownie! To wszystko powinno się skończyć ogromnymi punktami i spokojnym zwycięstwem, a zamiast tego była nerwówka i marne zwroty w Fantasy. No cóż, potencjał jest ogromny.


Patryk Szysz – trudny początek rundy mu niestraszny. Na koncie ma już 2 gole i wciąż liczy na więcej. Nie jest to najwyższa półka cenowa (2.1), niskie posiadanie (8%) i łatwy terminarz (WPŁ, ślą, PIA, bbt, WAR, jag, STM). Brać i się nie zastanawiać?

Minus meczu

Nieskuteczność Pogoni – tak jak wyżej. Portowcy świetnie weszli w mecz, a do przerwy powinni prowadzić 3:0. Tak się jednak nie stało, marnowali kolejne sytuacje i zaczęli tracić inicjatywę. Błąd Stipicy, 1:1 i szczęśliwa końcówka. Podrażnieni przejadą się po Stali?


Urazy budżetowców – na rozgrzewce kontuzji doznał dobrze zapowiadający się Pieńko (0.5), a w trakcie meczu boisko opuścił Malec (1.6). Chłopakom życzymy zdrowia i nerwowo poszukujemy zastępców.

Notatki Skauta

Pogoń miała wygrać i wygrała – wszystko się zgadza? Teoretycznie tak, ale w rzeczywistości powinna zamknąć ten mecz dużo wcześniej. Z piłkarzy Portowców się rzecz jasna nie wycofujemy, ale trzymamy kciuki, aby poprawili skuteczność. Powoli wchodzimy natomiast w zawodników Zagłębia, bo znów nie wyglądali tak źle, jak wyglądać mogli. (IB)

Plus meczu

Taktyczna dojrzałość Warty – były trener Legii, a obecny selekcjoner reprezentacji Polski mówił o trenerze Szulczku: “Gratuluję Wigrom dobrego przygotowania taktycznego. Spodziewaliśmy się, że to dobry zespół, gra piłkę podobną do nas, w podobnym ustawieniu. Widać pracę trenera.” Michniewicza w Legii już nie ma, ale trener Szulczek znów odrobił lekcję. Legioniści oddali tylko kilka strzałów, a goście mieli pełną kontrolę nad tym spotkaniem.

Warte uwagi

Adrian Lis – dalecy jesteśmy od polecania bramkarza Warty Poznań, ale jeśli potrafi zrobić czyste konto w Warszawie, to może trzeba otworzyć głowę i zaakceptować takie rozwiązanie? Utrzymując formę z meczu na Ł3, mogą powalczyć o jeszcze jedno czyste konto w meczach z RAD, jag, bbt.

Minus meczu

Forma Legii – czy tu trzeba coś dodawać? Znów nabieramy się na wyniki sparingowe + inauguracyjne. Tymczasem Legia grała beznadziejnie i nie zasługiwała nawet na 1 punkt. Powrót Josue pomoże drużynie?

Notatki Skauta

Walka o utrzymanie nabiera rumieńców. Tym razem górą Warta, ale to niespecjalnie ciekawy wniosek w kontekście Fantasy. Ponad 8 tysięcy menedżerów ma w składach Pekharta, który w pierwszych dwóch meczach oddał jeden niecelny strzał. (IB)

Plus meczu

Podolski – rzadko najlepszym piłkarzem na boisku jest gracz drużyny, która przegrywa, ale faktem jest, że Lukas jest w topie wielu statystyk w przekroju całej kolejki (4. InStat w kolejce, 5 stworzonych okazji, 6/5 celnych strzałów, 5/3 podania kluczowe)

Warte uwagi

Praca trenera Nowaka w Jadze. Bo o ile Jaga będzie tracić bramki, to będzie też je strzelać, a wtedy można przyjrzeć się niszowym, jak Struski, Mystkowski, Prikryl…

Minus meczu

Wąska kadra Górnika – niedawno Urban skarżył się, że ma problem ze skompletowaniem meczowej osiemnastki. Kiedy Górnik przeważał, ale coś nie szło, trener nie miał argumentów na ławce, które mogły przechylić szalę zwycięstwa

Notatki Skauta

Przed Górnikiem niesympatyczny kalendarz, Podolski w formie. Mniej widoczny Janża. Nowak z potencjałem, ale ostatecznie statystyki mało zachęcające. W przyadku Jagi wydaje się, ze kalendarz będzie zawsze trudny 😉 ale warto przyglądać się co tam pan trener wymyśli, bo to dobry zespół do bramkowych meczów. (KB)


W powyższych tekstach korzystaliśmy z oficjalnych statystyk Ekstraklasa SA

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post