Fantastyczny Skaut. Niezbędnik gracza Fantasy Ekstraklasa Bez kategorii Fantastycznym Okiem – podsumowanie kolejki [GW23]

Fantastycznym Okiem – podsumowanie kolejki [GW23]

Fantastycznym Okiem – podsumowanie kolejki [GW23] post thumbnail image

Derbowa kolejka już za nami. Kto spodobał nam się na tyle, że będziemy chcieli go kupić przed następnym weekendem w Fantasy Ekstraklasa? A kogo sprzedamy? Co się stało z Radomiakiem, a co z Pogonią i Cracovią? Szukamy odpowiedzi.

Plus meczu

Wdowiak (2.0, 24 pkt) – pamiętając o tym, że poruszamy się w optyce Fantasy, to musi być taki wybór. Strzały 2/1, kluczowe podania 2/1,, a z tego wszystkiego wyszła nieco fartowna, ale jednak bramka, a gdyby Gutek zachował się lepiej w sytuacji z pierwszej połowy, to byłaby również asysta. Ponadto Wdowiak jest aktywny w sektorach ofensywnych, jego średnia pozycja na boisku jest prawie tak wysoka, jak Gutkovskisa. Wydaje się on również beneficjentem obecności na boisku Iviego, który koncentruje na sobie uwagę obrońców.

Warte uwagi

Pełnowymiarowy debiut Sorescu (2.1, 9 pkt) okraszony asystą. Warto przyglądać się Rumunowi. Konkurencja w drugiej linii Rakowa jest spora, ale to jest zawodnik kupiony z myślą o pierwszym składzie, który w debiucie zaliczył asystę i zagrał dobre spotkanie, będąc ustawionym wysoko na wahadle (strzały 2/1, podania kluczowe 2/1).

Minus meczu

Nie, nie Ivi Lopez. Bezzębna Wisła Płock. Gościom bardzo ciężko przychodziło kreowanie sytuacji pod bramką Kovacevica. W całym spotkaniu Nafciarze oddali zaledwie jedno celne uderzenie, a największe zagrożenie stwarzali pod bramką Rakowa po sfg (zwłaszcza tych nieźle wykonywanych przez Furmana).

Notatki Skauta

W pełni zasłużone i bezdyskusyjne zwycięstwo lepszego zespołu. Ivi Lopez zmarnował karnego, czym zasmucił wielu managerów (w tym piszącego te słowa), jednak ciężko powiedzieć żeby zagrał wybitnie złe spotkanie (strzały 3/2, podania kluczowe 2/2). Hiszpan brał udział w obu akcjach bramkowych, zaliczając bardzo ładne podania. Raków ogólnie warto mieć na radarze, gdyż nie tylko dobrze wyglądają w ofensywie, ale zacieśnili również szyki obronne i nie tak łatwo pokonać Kovaceica. (MM)

Plus meczu

Być może będzie to wyróżnienie trochę na wyrost, ale szczególnie w pierwszej odsłonie piątkowego meczu mógł się podobać Maciej Rosołek. Młodzieżowiec Legii udokumentował swój dobry występ asystą przy golu Tomasa Pekarta. Bardzo precyzyjna wrzutka. Drugi występ Rosołka na wiosnę i kolejne punkty!

Warte uwagi

Większość dośrodkowań ze stałych fragmentów gry wykonywanych przez Josue była skierowana do Mateusza Wieteski, który finalnie zapewnił Legii trzy oczka. Wydaje się, że obrońca Legii od czasu do czasu powinien zapisać na swoim koncie jakieś liczby.

Minus meczu

Nie mamy tutaj żadnego konkretnego wyboru. Byliśmy gotowi wytypować Frydrycha, który już po końcowym gwizdku zobaczył czerwoną kartkę, ale upiekło się Czechowi, bo następnego dnia Komisja Ligi anulowała karę.

Notatki Skauta

Nie mieliśmy zbyt dużych oczekiwań przed tym meczem i chyba z tego powodu zbytnio się nie rozczarowaliśmy. Dobrze w spotkanie weszła Legia, ale potem warszawianie przypominali już zespół z poprzednich starć. Generalnie gospodarze wygrali raczej zasłużenie, ale postawa obu ekip pozostawiała wiele do życzenia. Przed ekipą Vukovicia jeszcze dwie kolejki z dobrym terminarzem i chyba można się wstrzymać ze sprzedażą jej zawodników. (TK)

Plus meczu

Chyba większość osób przecierała oczy ze zdziwienia, kiedy Maciej Skorża wymienił w 66 minucie Amarala na Kownackiego. Wybór ten jednak zdecydowanie się obronił i warto tutaj docenić szkoleniowca Lecha, który przechytrzył w tym starciu Kostę Runjaicia.

Warte uwagi

Trio Kownacki-Ishak-Pereira. Praktyczna ta trójka w drugiej odsłonie pozbawiła miejscowych kibiców złudzeń. Ishak potwierdził, że jest niezbędny w ataku “Kolejorza”. Kownacki dał dobrą zmianę, którą udokumentował golem oraz wywalczeniem rzutu karnego. Pereira z kolei potwierdził, że jest ofensywnie usposobionym obrońcą. Trzeba docenić precyzyjną wrzutkę Portugalczyka, po której trafił do siatki “Kownaś”.

Minus meczu

W tej rubryce nie mamy dużych wątpliwości. Raczej można było się spodziewać, że żadna z ekip w takim meczu zbytnio się nie odkryje, jednak postawa Pogoni w ofensywie zupełnie zaskoczyła in minus. Szczecinianie ani razu poważnie nie zagrozili bramce Filipa Bednarka. “Portowcy” w całym spotkaniu oddali tylko jeden celny strzał.

Notatki Skauta

Lech pokazał, że cztery oczka w trzech meczach na wiosnę były tylko wypadkiem przy pracy. Postawa “Kolejorza” w dotychczasowych spotkaniach faktycznie wyglądała lepiej niż jego dorobek punktowy. W przypadku Pogoni można z kolei pokusić się o odwrotną opinię. Szczecinianie prezentowali się do tej pory solidnie, ale brzydko mówiąc wiele spotkań “przepychali”. W sobotę wygrał zespół wyraźnie lepszy. (TK)

Plus meczu

Świetny mecz rozegrał Szymon Drewniak, przepiękną bramkę zdobył Janusz Gol, ale rozmawiamy tu w optyce fantasy, więc plusem meczu zostaje Jason Lokilo (1.8, 18 pkt) Kongijczyk nie dość że dużo widzi, to ma pomysł co z tą wiedzą zrobić i umiejętności, żeby pomysły wprowadzić w życie. Umie podjąć ryzyko (12 straconych piłek, ale też 7/4 dryblingów, 2/1 kluczowych podań, no i asysta), ale robi to w dobrym momencie.

Warte uwagi

Wspomniany Lokilo i cały zespół Górnika, który nie składa broni i bardzo chce się utrzymać. Terminarz mają ciężki, ale po meczu ze Stalą można przypuszczać, że jeszcze kilka bramek w tej rundzie strzelą.

Minus meczu

Nie spodziewałem się wiele i może jestem niesprawiedliwy, ale zawód przyniósł mi Dominik Steczyk. Mniejsza o statystyki, ale można było odnieść wrażenie, że Stali brakuje zawodnika.

Notatki Skauta

Początek meczu, kiedy Górnik desperacko się bronił, w ogóle nie zwiastował jego dalszego przebiegu. W telegraficznym skrócie: Łęczna zaskoczyła in plus, Mielec mocno in minus. Doskonały mecz rozegrali wspomniani Drewniak i Lokilo. Bramka Janusza Gola – stadiony świata. (KB)

Plus meczu

Staramy się to powtarzać wyjątkowo rzadko, ale: końcowy gwizdek sędziego.

Warte uwagi

Ariel Mosór (1.6, 16 pkt) – kolejny solidny mecz rozegrał młody obrońca. Gdyby Piast chciał robić CS’y to kto wie czy to nie jest ciekawa, tania opcja. Ariel nie ma dużego potencjału ofensywnego, ale przy rogach regularnie zamyka długi słupek i próbuje dojść do pozycji strzeleckiej. Garść statystyk z tego meczu: strzały 2/0, pojedynki 18/15, dryblingi 2/2, stracone/odzyskane piłki 7/9.

Minus meczu

Murawa boiska w Gliwicach. Nie twierdzę z całą pewnością, że to główny powód fatalnego widowiska, ale też nie wykluczam tego z całą stanowczością.

Notatki Skauta

Utrzymanie koncentracji podczas śledzenia tego meczu było nie lada wyczynem. Górnik bez Poldiego to inny zespół, reszta liderów mocno niewidoczna. Płyta boiska nie zachęcała do gry. Mecz był słaby i nudny, ale nie chcę wyciągać daleko idących wniosków. W derbach nikt nie chciał przegrać, a dalej oba zespoły mają nienajgorszy terminarz. Mocne nazwiska nie stracą na wartości. (KB)

Plus meczu

Tomas Prikryl (2.0, 24 pkt) – narzekamy na bogactwo opcji w pomocy i wybieramy “pewniaków”, a tymczasem Czech robi kolejne punkty. Aktywny i pełen chęci do gry.

Warte uwagi

Zaciekawienie budzi Castaneda, grał krótko, ale widać w nim potencjał. Fajnie byłoby zobaczyć go w dłuższym wymiarze czasu.

Minus meczu

Zawiodła Warta, która zwróciła na siebie uwagę ostatnimi dobrymi meczami, a w Białymstoku nie umiała wykorzystać faktu gry w przewadze przez ponad godzinę. Po stronie Jagi przyjście Piszczka – przynajmniej w tym spotkaniu – nie wyglądało na strzał w dziesiątkę.

Notatki Skauta

Ciężko coś mądrego wynotować po takim spotkaniu. Mecz nie porwał, ale miał przebłyski, jak choćby świetne podanie Miguela Luisa do Castanedy. Papeau miał dobrą okazję, ale coś nie zagrało. Jaga zaczyna się lepiej organizować, wrócił Taras, młodzi dobrze czują się w zespole.Bardzo jestem ciekaw najbliższych meczów obu zespołów. (KB)

Plus meczu

Angielski – 4/4 strzały i 2 bramki. Moim zdaniem najlepszy wykonawca rzutów karnych w Ekstraklasie (mimo jednego “prawie-zmarnowanego” w tym meczu)

Warte uwagi

Radomiak Radom – obserwujemy, bo być może za szybko ich skreślono. W niedzielę pewnie wygrali, choć trudno ocenić, czy to gwarancja “powrotu do formy”.

Minus meczu

Lechia Gdańsk – nierówna drużyna. Ładne zwycięstwo ze Śląskiem i brzydka porażka z Cracovią. Ładne zwycięstwo z Lechem i brzydka porażka z Radomiakiem. Durmus znowu oddał 4 strzały, ale wszystkie były niecelne.

Notatki Skauta

Trudny do interpretacji mecz, bo na jego podstawie nie umiem wytypować, jak zagrają obie drużyny w następnej kolejce. Radomiak był mądry taktycznie i nie pozwolił Lechii na zbyt wiele, ale kto wie co osiągnęliby bez rzutów karnych. Lechia natomiast zagrała faktycznie kiepsko, ale zwycięstwa w następnych kolejkach wcale mnie nie zdziwią. (IB)

Plus meczu

Łakomy (0.7, 16 pkt) – to nie był wybitny mecz młodego pomocnika, ale jego dwa kluczowe podania, szczególnie to do Szysza – klasa najwyższa.

Warte uwagi

Wspomniany Łakomy, bo zapowiada się na opcję za 0.7 która na dłużej zagości w pomocy Zagłębia. Ciekawie, solidnie zaprezentował się też Olsen w Śląsku. Warto się przyjrzeć. Choć pytanie co Jacek Magiera wymyśli następnym razem. I czy będzie to Jacek Magiera.

Bieszczad – bramkarz za 0.8 z potencjałem na kolejne czyste konta. Terminarz dość łatwy, drużyna coraz solidniejsza. Może warto przyoszczędzić na golkiperze i zainwestować w pozostałe formacje?

Minus meczu

Ciężko narzekać na kogoś konkretnie, natomiast pewien niesmak pozostawia postawa Zagłębia. Dali sie zdominować, a kiedy już zbudowali fajne sytuacje to zawodziła skuteczność.

Notatki Skauta

.Wyrównany mecz, a liczyliśmy na większą przewagę Zagłębia. Mieli swoje setki (Dolezal, Chodyna – podania Szysza i Łakomego), więc mogło być fajnie, ale nie jest. No, chyba, że jest się w posiadaniu Bieszczada (i wystawiło się go w pierwszym składzie). Pich oddał 7/2 strzały, ale Śląsk w dalszym ciągu nie wygrywa, a terminarz nie zachęca. (KB i IB)

Plus meczu

Mesanovic (1.9, 14 pkt) – zabójcza skuteczność Kuna z Sarajewa. Był on autorem jedynych celnych strzałów, jakie gości oddali w tym meczu i zapewnił nimi ekipie trenera Latala 3 punkty. Warto odnotować, że były to naprawdę klasowe wykończenia – bardzo ładna główka po dobrym wyjściu w górę oraz pewny strzał obok bramkarza, po bardzo fajnej akcji Bruk-Betu i pomysłowej asyście Wlazło. Tymczasem w terminarzu domowe spotkanie z Wartą, a po nim podwójna kolejka. Być może warto rozważyć skutecznego Bośniaka do swojego składu?

Warte uwagi

Debiut Konoplanki. Przytrafiło mu się kilka strat i być może nieco za dużo było wożenia się z piłką, ale kiedy już miał ją przy nodze …  Jewhen w kilku zagraniach pokazał, że będzie w Ekstraklasie zawyżał techniczne standardy. Póki co ewidentnie brakuje mu jeszcze przygotowania fizycznego na odpowiednim poziomie, jednak warto go już teraz bacznie obserwować. Oceniając jego postawę trzeba też mieć na uwadze okoliczności pozasportowe, które znalazły wyraz po meczu w krótkim emocjonalnym wywiadzie z klubowymi mediami.

Minus meczu

Rodin. Fatalna strata w newralgicznej części boiska, która zapoczątkowała akcję gości zakończoną drugą bramką Mesanovica.

Notatki Skauta

Zapewne więcej z gry w przekroju całego spotkania mieli gospodarze, ale piłka nożna to w końcu taki prosty sport, w którym liczy się to co w sieci. Goście byli zabójczo skuteczni i zdobyli bezcenne w kontekście walki o utrzymanie punkty. Pasy zapłaciły za błędy indywidualne w obronie (“krycie” Rapy i strata Rodina), a w ofensywie brakowało w decydującym momencie więcej decyzyjności, precyzji albo wyobraźni. Mimo wszystko Cracovia z Konoplanką, Pelle i Rakoczym oraz podłączającymi się wahadłami, wciąż może być groźna dla każdego. (MM)


W powyższych tekstach korzystaliśmy z oficjalnych statystyk Ekstraklasa SA

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post