Fantastyczny Skaut. Niezbędnik gracza Fantasy Ekstraklasa Bez kategorii Fantastycznym Okiem – podsumowanie kolejki [GW25]

Fantastycznym Okiem – podsumowanie kolejki [GW25]

Fantastycznym Okiem – podsumowanie kolejki [GW25] post thumbnail image

Zmiana lidera, lata 90. przy Kałuży, rozbity bank z punktami przez Szysza i Legionistów. Podwójna kolejka za nami, a poniżej kilka słów o tym, co nam się rzuciło w oczy. Zapraszamy!

Plus meczu

Patryk Szysz – nie sposób go nie wymienić, bo 18 punktów, to najlepszy wynik indywidualny w pojedynczej kolejce tej rundy. Wywalczył i pewnie wykonał dwa rzuty karne i chwała mu za to. Z drugiej strony nie był to idealny występ ani Szysza, ani Zagłębia. Może ten mecz będzie dla niego przełamaniem, ale autor tego tekstu poważnie rozważa… sprzedaż Patryka po tej kolejce. Terminarz jest łatwy, ale Szysz nie błyszczał w ostatnich meczach i gdyby nie te rzuty karne, wszystko byłoby inaczej.

Kacper Bieszczad – trzecie czyste konto z rzędu (367 minut bez straty gola według samego zainteresowanego) bramkarza, który kosztuje 0.9. Dlaczego szukać punktów wśród bramkarzy premium, skoro można mieć grającego i punktującego golkipera po taniości? Przed nimi WAR, jag, STM, cra, GÓR, więc spokojnie można rozważyć zmianę podejścia. Nawet jeśli nie zawsze będą kończyć na 0 z tyłu, to jeśli dzięki temu można mieć Ishaka i Iviego, to prawdopodobnie warto

Warte uwagi

Łukasz Łakomy – tym razem bez większych punktów, ale znów świetny mecz. Ostatecznie gwiazdą spotkania został Szysz, ale gdyby nie doskonałe bezpośrednie podania Łakomego, to nic ciekawego byśmy w tym meczu nie oglądali. Młody i tani pomocnik Zagłębia przejął również większość sfg (wolne bezpośrednie, rzuty rożne) i kolejny mecz z rzędu jest najjaśniejszym punktem swojej drużyny.

Minus meczu

Matej Hybs – miał być jedną z najlepszych opcji na podwójną kolejkę, a dostał… -4 punkty w pierwszym meczu! Oczywiście nie oczekiwaliśmy wiele (choć wciąż fajnie podłącza się do ofensywy), ale dwa sprokurowane “jedenastki” i kartka, to najgorszy możliwy scenariusz

Notatki Skauta

Kiepski mecz z zaskakującym zakończeniem. Niewiele wskazywało, że Szysz skończy z takim wynikiem (naprawdę kiepska pierwsza połowa w jego wykonaniu), a w przerwie słusznie padło, że kto pierwszy strzeli gola, ten wygra. Bruk-Bet Termalica wcale nie była bez szans, ale padło na Zagłębie, które prowadzenia już nie oddało. (IB)

Plus meczu

Siódmy mecz Legii na wiosnę (wliczając Puchar Polski) i tylko trzy gole stracone. Owszem, podopieczni Vukovicia grali z teoretycznie słabszymi rywalami, ale trzeba docenić ich postawę w defensywie. W piątkowym meczu Górnik najlepszą okazję na gola stworzył sobie w doliczonym czasie gry.

Warte uwagi

Tak, moglibyśmy tutaj na pewno umieścić Josue, ale nie chcemy Was zanudzać Portugalczykiem w każdym podsumowaniu. Szczególnie, że tym razem nie zapunktował! Docenimy Macieja Rosołka, który w czwartym meczu na wiosnę dokłada do swojego dorobku kolejnego gola. Łącznie młodzieżowiec Legii w nowym roku ma na swoim koncie dwa trafienia oraz asystę. Całkiem przyjemny bilans!

Minus meczu

Niczym bardzo negatywnym nie wyróżnił się w piątkowym meczu Tomas Pekhart, ale zdecydowanie więcej oczekujemy od tego zawodnika. Czech był zupełnie niewidoczny.

Notatki Skauta

Oglądając ten mecz w piątek myśleliśmy, że będzie to najgorsze spotkanie tej kolejki, jednak konkurencja jest naprawdę spora. Legia ponownie nie zachwyciła i “przepchała” to zwycięstwo. W kontekście Fantasy Ekstraklasy wniosek jest jeden: po podwójnej kolejce trzeba będzie powoli “czyścić” swoje składy z zawodników Legii. Przepraszamy, że tak mało w tym podsumowaniu o Górniku, jednak ciężko cokolwiek sensownego napisać po tym starciu o zespole Kamila Kieresia. (TK)

Plus meczu

Postawa Warty Poznań – wyraźna przewaga, piękne bramki i przekonujące zwycięstwo. Trałka przejął wszystkie sfg i dobrze na tym wyszli. Castaneda miał grać krócej, ale dostał pełne 90 minut i również wykorzystał swój czas.

Warte uwagi

Krzysztof Kubica – piąty gol młodzieżowca w tym sezonie PKO BP Ekstraklasy. Kubica nie jest popularnym wyborem w Fantasy, ale należy docenić jego umiejętność odnalezienia się w polu karnym rywala. Nie można również zapominać, że tyle samo trafień mają m.in: Podolski i Kowalczyk, a jeszcze mniej: Grosicki, Pekhart, Durmus i Kądzior.

Minus meczu

Postawa Górnika Zabrze – nietypowo, ale trudno wymienić kogoś personalnie. Zawiódł cały zespół z Nowakiem i Podolskim na czele. Dali się zdominować, a tylko jednobramkową różnicę zawdzięczają Bielicy i Janickiemu, bo Warta z łatwością dochodziła do sytuacji. Nowak boisko opuścił po godzinie gry, a byłego mistrza świata zapamiętaliśmy ze sprzeczki z Miguelem Luisem.

Notatki Skauta

Ekstraklasa znowu zaskakuje. Warciarze po gorszych występach i Górnik po przekonującym zwycięstwie zagrały… zupełnie na odwrót. Trudno powiedzieć, czy po takim meczu będziemy dokonywać nerwowych transferów, ale faworyci zawiedli po całości, a drużyna trenera Szulczka potwierdziła, że Ekstraklasa im się należy. (IB)

Plus meczu

Mosór (1.7, 33 pkt) – musicie uwierzyć, że młody obrońca Piastunek pojawił się w notesie skauta oglądającego ten mecz jeszcze przed zdobyciem gola. Piast nie stracił gola w trzecim kolejnym spotkaniu, a do punktów za czyste konta, Ariel dorzucił bramkę zdobytą po dobrym wyjściu do dośrodkowania z rzutu rożnego. Trzeba powiedzieć, że nie była to pierwsza i jedyna sytuacja w tym meczu, gdzie Mosór dobrze odnalazł się w polu karnym. Przed Piastem dwa niełatwe wyjazdy do Krakowa, ale być może warto przyjrzeć się defensywie podopiecznych trenera Fornalika.

Warte uwagi

Aktywność Kądziora (2.5, 25 pkt), która jest póki co mało efektywna, ale niezaprzeczalna. Niemal wszystkie ofensywne poczynania Piastunek, mają na jakimś etapie stempel udziału w nich Damiana. 

Dobry wpływ rywalizacji o miejsce w składzie na postawę Holubka (1.8, 22 pkt). Słowak zaprezentował pewną postawę w defensywie i sporą liczbę podłączeń do akcji ofensywnych.

Minus meczu

Dział kreacji Lechii Gdańsk. Ostatnia bramka zdobyta w meczach wyjazdowych to … końcówka listopada 2021 roku i porażka 1:5 w Szczecinie. Od tego czasu 4 wyjazdy na zero z przodu i nawet biorąc pod uwagę jakość murawy w Gliwicach, ciężko nie zauważyć problemów podopiecznych trenera Kaczmarka w kreowaniu zagrożenia pod bramką rywali.

Notatki Skauta

Skromne, ale zasłużone zwycięstwo Piasta, który sprawiał wrażenie zespołu bardziej zdeterminowanego i mającego do zaoferowania więcej w ofensywie. Niezmiennie bardzo aktywny w poczynaniach ofensywnych gliwiczan jest Kądzior, dobrze i często podłączał się do akcji ofensywnych Holubek, mądrze potrafił zagrać Wilczek. Lechia ma duże problemy z grą ofensywną. (MM)

Plus meczu

Mental Cracovii – nie byli faworytem, ale bardziej chcieli i lepiej im wychodziło, grali na dużej energii, terminarz mają z potencjałem.

Warte uwagi

Konoplanka – jak wróci pełna fizyczność to możemy mieć pociechę z Ukraińca. W meczu z Pogonią zagrał od 1. minuty, miał okazje i na bramki i na asysty. Podchodził do sfg. Warto się przyglądać.

Minus meczu

Kosta i jego decyzje – oglądamy ligę obiektywnie i pewnie ktoś umie wyjaśnić ruchy trenera, ale nam z boku wydawało się, że trzymanie Kurzawy przez 90 minut było kontrowersyjne. Że zdjęcie Grosickiego było niepotrzebne. Że Fornal dopiero w 90 minucie to za późno. Że Kowalczyk to serce zespołu. Te wątpliwości przekładają się też na Fantasy, @boro_jr trafił komplet, ale przed kolejnym meczem znów będą ciężary.

Notatki Skauta

Mecz hit. Emocje do końca, fajne bramki w doliczonym czasie. Euforia Portowców. Euforia Pasów. Chuliganka, białe kaski, psy i wrzask Andrei. Fajnie się to wszystko oglądało, ale postawa Pogonii mogła niepokoić w optyce Fantasy. Obrazkiem z tego meczu byla dla mnie sytuacja z pierwszej połwy, kiedy to gracz gospodarzy tak agresywnie naciskał Łęgowskiego, że zmusił go do odwrotu przez kilkadziesiąt metrów i do oddania piłki Stipicy. Cracovia była agresywna i naładowana, a Pogoni brakowało wiary, o której tak przecież pięknie śpiewają. (KB)

Plus meczu

Szalał na skrzydłach w niedzielnym meczu Kristian Vallo. Słowak grał bardzo ofensywnie i mógł zapunktować o wiele lepiej, a przecież zapisał na swoim koncie asystę! Przed Wisłą teraz dwa spotkania na własnym obiekcie i Vallo powinien wylądować w Waszych notatnikach!

Warte uwagi

Nie damy się ponieść emocjom, jak komentator Canalu Plus, który sugerował, że Rafał Wolski jest w reprezentacyjnej formie. Znaczną zwyżkę formy widać jednak zdecydowanie. Co musi poprawić Wolski? Na pewno uregulować celownik. Pomocnik Wisły miał w niedzielę trzy niezłe szanse do zdobycia gola. Bonusowo dodajemy także Damiana Michalskiego, który według naszych notatek miał dwie albo trzy okazje do pokonania Alomerovicia!

Minus meczu

Zdecydowanie pomylił się przy wyborze składu Piotr Nowak, który już w przerwie poniekąd przyznał się do błędu i przeprowadził potrójną zmianę. Trzeba wspomnieć również o Michale Pazdanie. To nie był dobry mecz doświadczonego defensora, który przyzwyczaił nas do zdecydowanie lepszej dyspozycji.

Notatki Skauta

Zwycięstwo Wisły 1:0 to chyba najniższy wymiar kary dla “Jagi”. Nie wiemy jednak, czy to ekipa Piotra Nowaka była dzisiaj tak kiepsko dysponowana w obronie lub “Nafciarze” zagrali super mecz w ofensywie. W każdym razie piłkarze białostockiej ekipy nie przekonali nas do zainwestowania w nich wirtualnych pieniędzy. (TK)

Plus meczu

Filip Majchrowicz – czyste konto i wygrana gra psychologiczna z wykonującym rzut karny, Schwarzem.

Warte uwagi

Luís Machado – sporo dobrego wiatru na prawym wahadle. Abramowicz też miał swoje okazje (+ to on dostanie punkty za czyste konto), ale Portugalczyk pozytywnie nas zaskoczył.

Daniel Łukasik – bardzo dobre dośrodkowania po sfg. Po jednym z nich Abramowicz wyszedł sam na sam, a po innym padła bramka (ostatecznie anulowana).

Minus meczu

Brak efektu nowej miotły – nowy trener, stary Śląsk. Oczywiście nie oczekujemy, żeby Tworek w 3 dni wyciągnął drużynę z kryzysu, ale mogliśmy oczekiwać czegoś więcej. Oczywiście byłoby inaczej, gdyby Sobota i Schwarz byli dokładniejsi, ale generalnie gra wrocławian wyglądała słabiutko – sporo nieporozumień.

Notatki Skauta

Słaby mecz. Radomiak w nowym ustawieniu miał przebłyski, ale xG wyższe wykręcił Śląsk. Obie drużyny grały raczej kiepsko i choć malutki plusik postawilibyśmy przy drużynie gości, to niechętnie będziemy inwestować w piłkarzy obydwu zespołów. (IB)

Plus meczu

Antonio Milić – Bardzo solidny występ w defensywie. Dodatkowo jego trafienie uratowało Lecha przed drugą porażką z rzędu.

Warte uwagi

Stałe fragmenty Wisły Kraków – Po nich gospodarze stworzyli największe zagrożenie pod bramką Lecha. Szczególnie rzuty rożne bite w punkt przez Poletanovicia.

Minus meczu

Joao Amaral – Bezbarwny występ Amarala przeciwko Wiśle. Ostatnio forma Portugalczyka pozostawia wiele do życzenia. Po raz kolejny nie zagrał pełnych 90 minut i powoli można się zastanawiać czy Skorża nie straci do niego cierpliwości i nie posadzi Joao na ławce.

Notatki Skauta

Solidny mecz w wykonaniu Wisły Kraków, która tak naprawdę powinna zamknąć ten mecz w pierwszych 45 minutach prowadząc przynajmniej dwoma bramkami. Zabrakło kilku sekund by Jerzy Brzęczek mógł świętować pierwsze 3 punkty w roli szkoleniowca Białej Gwiazdy. W Lechu chyba powoli można bić na alarm. Początek tej rundy Kolejorza jest daleki od ideału. Wczorajszy mecz pokazał, że Lech nie potrafi sobie dobrze poradzić z drużyną, która jest agresywna i wybiegana. Zobaczymy jak Maciej Skorża zareaguje na tą sytuację.

Plus meczu

Zespół Rakowa – piłkarze Papszuna konsekwentnie realizują plan. W optyce Fantasy podobać się może wiele nazwisk – jedne już punktują, inne są blisko – ale fajne i ciekawe jest to, że tam wielu piłkarzy ma papiery na składy w naszej zabawie i po tym meczu ciężko i niesprawiedliwie byłoby wymienić jedno nazwisko.

Warte uwagi

Sorescu i Gutkovskis – bramka Rumuna to jedno, ale jego dobra, inteligentna gra to być może dobry moment do pomyślenia, jaki wpływ będzie miał on na punktowanie Rakowa. Gutkovskisa wielu z Was wolałoby zobaczyć kategorię niżej, ale ja patrzę na to tak: Łotysz punktów nie dał, ale okazje miał doskonałe. To kiedyś musi wejść 😉

Minus meczu

Defensywa Stali – ciężko to wyjaśnić, ale jak Stal zasadniczo ma charakter i wolę walki, to na ten mecz defensorzy nie dojechali. Błędy popełniali okrutne i tylko Gutkovskis wie jak nie padło więcej bramek. W tej kategorii nie uwzględniamy bramkarza. Primel wykorzystał szansę i zagrał bardzo dobrze.

Notatki Skauta

Raków dominował, oddał 16 strzałów, wytrzymał ciśnienie, objął fotel lidera. Jednocześnie zespół Papszuna nie ustrzegł się błędów i wcale niewiele zabrakło, żeby nie było domowego zwycięstwa. Oskar Zawada w debiucie nie podbił serc kibiców. (KB)

Plus meczu

Josue i Legia – pan Josue jest reżyserem doskonałym, gra Legii jest budowana wokół jego pięknej osoby. To fakt, to już wiemy. W meczu z BBT do asysty dorzucił premierowe trafienie w lidze, podawał w każdej możliwej części boiska i rzadko były to podania banalne. Ale w plusie meczu podkreślam też cały zespół. Niedawno pisaliśmy, że być może gdy zejdzie ciśnienie z chłopaków to zaczną grać jak im wypada. I wczoraj było widać, że głowy są dużo spokojniejsze. Naturalnie mamy świadomość z kim Legia grała i z kim zagra niedługo.

Warte uwagi

Wszołek i Johannson – wielu menedżerów już sięgnęło po “mniej oczywiste” nazwiska na podwójną kolejkę, ale trzeba przyznać, że gdy u obu piłkarzy wszystko działa (zdrowie, głowa, okoliczności) to potrafią dać fajne rzeczy z przodu. Warto jednak pamiętać o trudnym terminarzu Legii.

Minus meczu

Bruk-Bet i plan Latala – pewnie kiedy brakuje jakości to trzeba kombinować ze składem, ale czasem mamy wątpliwości czy Latal robi wszystko świadomie. Zespół z Niecieczy maszeruje pewnym krokiem to 1.ligi. Aczkolwiek są tam nazwiska, które mogą i pewnie zostaną w Ekstraklasie

Notatki Skauta

Dominacja Legii i w pełni zasłużone zwycięstwo. Gdyby nie tło ostatnich miesięcy, uznalibyśmy ten wynik za całkowicie naturalny. Obok “głośnych” nazwisk, kolejny dobry mecz zagrał Slisz. Kontuzji nabawił się Nawrocki. Bruk-Betu chyba już nic nie uratuje. A jednocześnie będą mocnym kandydatem do szybkiego powrotu na salony. (KB)


W powyższych tekstach korzystaliśmy z oficjalnych statystyk Ekstraklasa SA

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post