Aye aye, captain! Kto na kapitana w GW28?

Aye aye, captain! Kto na kapitana w GW28? post thumbnail image

Powoli wkraczamy w decydującą fazę sezonu. Trenerzy i zawodnicy mówią o pozostałych do rozegrania „finałach”, a my próbujemy wytypować potencjalnych bohaterów tychże. Ostatnia kolejka boleśnie przypomniała niektórym managerom, że warto przemyśleć nie tylko wybór kapitana, ale i jego zastępcy. Propozycji nie zabraknie i tym razem. Rzućcie na nie okiem.

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie, którą znajdziecie na dole tekstu.

Grosicki (dom, vs Wisła Płock)  Ostatnio bramka i asysta, a do tego – chęć rewanżu za mecz z pierwszej rundy i Pogoń walcząca o mistrza. Portowcy w dwóch ostatnich spotkaniach domowych zdobyli 8 bramek, a ostatnio w Łęcznej pokazali, że nie zamierzają się pod tym względem zatrzymywać. Z kolei Nafciarze na wyjazdach tracili co najmniej jedną bramkę w 12 z 13 spotkań ligowych, a ostatnio przeciwko Górnikowi dopuścili przeciwnika do oddania 23 strzałów i 13 rzutów rożnych. Sytuacje będą na pewno, pytanie kto będzie po stronie Pogoni beneficjentem.

Szysz (dom, vs Stal Mielec) Tyluż zwolenników, co zdecydowanych oponentów. Eye test mówi „nie”, ale liczby nie kłamią – Szysz jest najlepiej punktującym zawodnikiem tej edycji. 5 bramek + 1 asysta w tej rundzie, a naprzeciwko mielecka Stal, która traciła co najmniej jedną bramkę w 11 z 13 meczów wyjazdowych tego sezonu. Znak zapytania – czy Szysz będzie miał dalej karne, gdy do składu wrócił Starzyński? (ostatnio wyszedł już w podstawie).

Ivi (dom vs Śląsk Wrocław) W pięciu ostatnich spotkaniach 4 bramki i 1 Lotto asysta, a zatem świetna regularność Iviego. Obawa dotyczy jego czasu na placu gry, z uwagi na mecz pucharowy na tygodniu, w którym Ivi zagrał 90 minut. Warto zauważyć, że po poprzednich meczach PP (z Termalicą i Arką), Ivi w składzie na kolejne ligowe spotkania wychodził i grał odpowiednio 77 i 90 minut. Hiszpan trafił w pierwszym meczu tych drużyn we Wrocławiu, Raków walczy o dublet i ciężko przypuszczać, że trener Papszun nawet dysponując takim bogactwem wyboru, chciał posadzić Iviego. A jeżeli Ivi zagra, to drżyjcie defensorzy Śląska. 

Wilczek/Kądzior (dom, vs Górnik Łęczna) Rywal ma olbrzymie problemy z utrzymaniem czystego konta , a dwaj w/w są najciekawszymi wyborami z ofensywy Piasta. Kądzior egzekwuje praktycznie wszystkie sfg, poza karnymi, które z kolei ma Wilczek. Obaj są mocno zaangażowani w każdą właściwie ofensywną akcję Piasta, co w zderzeniu z dziurawą defensywą Łęcznej, może prowadzić do zdobyczy punktowych duetu z Gliwic. Obawy? Odejście trenera Kieresia – ten bodziec może zadziałać na piłkarzy z Łęcznej dwojako. Ponadto Piast oględnie mówiąc nie zdobywa w meczach u siebie wielu bramek (4 bramki w 5 ostatnich spotkaniach), co może w jakimś stopniu mieć związek z nawierzchnią murawy w Gliwicach.

Zwoliński (dom, vs Termalica) Goście znacznie poprawili swoją grę i stać ich na podjęcie walki w Gdańsku przeciwko Lechii. Gospodarze grają owszem – nierówno, ale równocześnie mają świetną motywację do gry (walka o 4 miesjce) i w meczach u siebie punktują regularnie. Podobnie regularnie trafia ostatnio Zwoliński, który zdobył 3 bramki w 4 ostatnich spotkaniach. Zdecydowaną większość ataków próbuje wykańczać właśnie Zwolak, a Termalica ostatnie czyste konto w meczu wyjazdowym zachowała … we wrześniu minionego roku.

Podolski (wyjazd vs Wisła Kraków) Poldi dopiął swego w końcówce meczu w Płocku i zdobył bramkę, co powoduje, że ma ich w tej rundzie na konice już 3 (+2 asysty). Wisła gra o życie, więc spodziewamy się trudnej przeprawy Górników, jednak Podolski oddaje mnóstwo strzałów i są to jakościowe próby, a ostatni mecz z Piastem pokazał (poza znacznym potencjałem ofensywnym Wisły), że pomyłki defensywne graczy z Krakowa (w tym po stronie bramkarza), nie są im obce.


W poszukiwaniu złotego runa (czytaj: lubisz ryzyko/masz do nadrobienia sporo punktów)

Mosór (dom, vs Górnik Łęczna) Aktualność zachowują wszystkie argumenty podane we fragmencie dotyczącym Wilczka/Kądziora. Dodatkowo dorzucić tutaj trzeba spostrzeżenie o bardzo dobrym timingu Mosóra przy grze głową i częstym dochodzeniu przez niego do sytuacji po sfg. Piast zachował czyste konto w 4 z ostatnich 5 spotkań ligowych, a rywal nie dysponuje wybitnie mocną siłą rażenia.

Castaneda (dom, vs Cracovia) Goście przyjeżdżają do Grodziska bez 3 podstawowych obrońców, co już samo w sobie powinno być jakimś argumentem. Ewentualny (spodziewany) powrót Zrelaka może umożliwić Castanedzie atakowanie z głębi pola oraz schodzenie z bocznych sektorów boiska do środka, a w takiej grze Kolubijczyk wydaje się odnajdywać bardzo dobrze. Trzy bramki w 5 ostatnich spotkaniach to kolejny argument.

Angielski (dom, vs Jagiellonia) Gra Radomiaka nie przekonuje – to prawda, ale wyjazdowa Jaga też jest mizerna. W pierwszym meczu obu zespołów Angielski trafił z karnego i to jest broń, z której Karol na ogół wie jak korzystać. I jakby nie patrzeć – 3 bramki w 5 ostatnich spotkaniach to też nie jest wcale zła statystyka dla napastnika.

Kto na kapitana w 28. kolejce?

 • Ivi Lopez (36%, 85 Votes)
 • Kamil Grosicki (19%, 45 Votes)
 • Kamil Wilczek (17%, 41 Votes)
 • Inny (6%, 15 Votes)
 • Frank Castaneda (6%, 14 Votes)
 • Damian Kądzior (4%, 9 Votes)
 • Patryk Szysz (4%, 9 Votes)
 • Łukasz Zwoliński (3%, 7 Votes)
 • Ariel Mosór (3%, 6 Votes)
 • Karol Angielski (1%, 3 Votes)
 • Lukas Podolski (1%, 2 Votes)

Total Voters: 236

Loading ... Loading ...

W powyższych tekstach korzystaliśmy z oficjalnych statystyk Ekstraklasa SA | Zdjęcia profilowe piłkarzy pochodzą z oficjalnej strony https://www.ekstraklasa.org/ i są własnością Ekstraklasa SA. |

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post