Fantastyczny Skaut. Niezbędnik gracza Fantasy Ekstraklasa Bez kategorii Fantastycznym Okiem – podsumowanie kolejki [GW28]

Fantastycznym Okiem – podsumowanie kolejki [GW28]

Fantastycznym Okiem – podsumowanie kolejki [GW28] post thumbnail image

Jak tydzień temu cały top ligi pewnie wygrywał, tak teraz cała trójka zawiodła. Z kolei w dolnych regionach tabeli, tlen podała sobie Wisła i jej kibice mogli cieszyć się z pierwszej wygranej na wiosnę. Działo się sporo, a my to wszystko obejrzeliśmy i zrobiliśmy notatki. Czytajcie, komentujcie i szukajcie inspiracji!

Plus meczu

Dolezal – długo niewidoczny, ale dwie bramki głową to coś, czego Stokowiec od niego oczekiwał. Nie grał w poprzednim meczu, bo taki był plan trenera. Być może teraz te plany się zmienią.

Warte uwagi

Daniel – skrzydłowy Miedziowych był bardzo aktywny i spragniony gry. Kilka razy dobrze dogrywał, kilka razy strzelał. Rewelacyjnie zachował się przy bramce z 40m.

Getinger – jaśniejszy punkt Stali. Dobre dośrodkowania z gry i sfg, strzały z dystansu. Kluczowa postać zespołu.

Do niedoszłego karnego szykował się Domański. Nie Tomasiewicz.

Minus meczu

Szysz – jak na lidera klasyfikacji punktowej to w kolejnym meczu grał bardzo słabo. Zszedł w przerwie, choć podobno powodem zmiany był uraz pachwiny.

Mental Stali Mielec – kolejny mecz, w którym długo są lepsi, a potem oddają inicjatywę.

Notatki Skauta

Stal zaczęła z animuszem i długo była zespołem przeważającym. Prowadziła w większości statystyk, w końcu i w tej najważniejszej. A potem stało się to co często się dzieje w ich meczach. Oddali inicjatywę i dali się zdominować. 2:9 w strzałach do przerwy, zamieniło się w 14:12 po końcowym gwizdku. Zagłębie było brutalnie skuteczne. Świetnie zachował się Dolezal przy bramkach, błąd popełnił wracający do gry Strączek, co wykorzystał pięknym strzałem Daniel. Kawał meczu na to nie wskazywał, ale ostatecznie zasłużone zwycięstwo gospodarzy. Na uwagę zwraca fakt, że przy stanie 2:1 Zagłębie dalej chciało atakować. To rzadki obrazek w tym roku w Lubinie. Kontuzji nabawił się Hinokio i nie zobaczymy go już w tym sezonie. (KB)

Plus meczu

Sekulski – bramka i asysta. To jest zadanie napastnika, a Łukasz wywiązał się z niego doskonale.

Nastawienie Wisły Płock – powiedzieli, że przyjeżdżają do Szczecina, żeby fajnie pograć piłką i wygrać. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, a im się udało.

Warte uwagi

Jorginho – bardzo dobry mecz Gwinejczyka, fajne zachowanie przy kilku piłkach, brak kompleksów, niezły drybling. Dobre, konsekwentne zachowanie przy bramkowej kontrze.

Fornalczyk – młody piłkarz dostaje od trenera ograniczony czas na boisku, ale ambitnie próbuje go wykorzystać; bez kompleksów wchodzi w pojedynki 1×1, nie boi się oddawać strzałów z przeróżnych pozycji. Jak mówi Runjaić, potrzebuje jeszcze ogłady taktycznej, ale JEŚLI będzie miał plac, to może być ciekawym, budżetowym wyborem.

Grosicki – to jeden z tych piłkarzy, którzy zawsze powinni być na radarze. Lider, który ma ciśnienie na wygrywanie. Nie wiemy jak Pogoń zareaguje na tę porażkę, ale Grosicki jest na stałe zapisany w notesach.

Minus meczu

Bartkowski – być może nie ma sensu znęcać się nad poszczególnymi graczami, bo zawiódł cały zespół, natomiast Jakub swoimi zachowaniami rzucał się w oczy. Nic z tyłu, nic z przodu. Jak na jeden z mocnych wyborów w Fantasy – bardzo słaba postawa.

Notatki Skauta

Płock ma patent na Szczecin. Jak przyznał Grosicki w przerwie: “lider nie może tak grać”. A lider grał słabo, daleko od graczy Płocka, nieskutecznie w ataku Po prostu mało przekonująco. Suche statystyki są na korzyść Portowców, ale eye-test podpowiada, że Szczecin nie zasłużył na wygraną. Nie mówię na punkcik, bo zostaje mocno kontrowersyjna sytuacja z końcówki, kiedy to Lagator schował piłkę pod pachę, ale sędzia kazał grać dalej. (KB)

Plus meczu

Nie był to łatwy mecz do oceny pod względem optyki Fantasy Ekstraklasy. Plus spotkania będzie nieoczywisty i nasz wybór pada na Frantiska Placha. Słowacki bramkarz dwukrotnie świetnie interweniował na linii i prawdopodobnie uratował trzy oczka dla Piasta.

Warte uwagi

Niezły występ środkowych pomocników Piasta: Chrapka i Hateley’a. Były zawodnik Śląska oddał groźny strzał z rzutu wolnego i raz dobrze odsłużył Wilczka, który zmarnował okazję. Anglik z kolei asystował przy golu wyżej wymienionego napastnika oraz wykonywał część rzutów rożnych.

Minus meczu

Z braku laku stawiamy na Kądziora. Reprezentant Polski raz groźnym strzałem sprawdził Gostomskiego, ale oprócz tego kilkukrotnie oddał bardzo niecelne uderzenia. Więcej wymagamy od tego piłkarza.

Notatki Skauta

Nie był to wybitny mecz. Piast zrobił to co do niego należał – zgarnął trzy oczka. Górnik walczył, próbował i być może nawet zgarnąłby chociażby punkt, ale gliwiczanie mieli w bramce Placha. (TK)

Plus meczu

Lubomir Satka – Gol oraz kilka dobry odbiorów w defensywie. Godny następca Salamona.

Warte uwagi

Stałe fragmenty gry – oba gole zdobyte w tym spotkaniu padły po rzutach wolnych. Widać, że są to elementy gry, które są dobrze dopracowane w obu zespołach.

Minus meczu

Igor Kharatin – bezmyślny faul, który mógł wykluczyć Ba Loue na dłuższy okres z gry, zasłużona czerwona kartka.

Notatki Skauta

Legia przyjechała po punkty i udało im się osiągnąć zamierzony cel. W kontekście Fantasy martwić może coraz większa indolencja strzelecka Lecha Poznań. Mają problemy z kreowaniem sytuacji podbramkowych, a tercet Ishak, Amaral, Kamiński nie jest już tak skuteczny jak na wiosnę.

Plus meczu

Zwoliński – w 25 minucie miał już gola i 3 “setki”. Potem nieco zgasł i drobny niedosyt pozostał. W 4 z ostatnich 5 meczów strzelał bramki.

Warte uwagi

Kuciak – 4 czyste konta w ostatnich 5 domowych meczach. Gdyby Lechia zawsze mogła grać w Gdańsku… Najbliższe 4 spotkania mogłyby być trudniejsze, więc można rozważyć.

Minus meczu

Brak / Termalica

Notatki Skauta

Mniej więcej takiego meczu się spodziewaliśmy (podobny do LGD-GKŁ). Goście nie dochodzili do sytuacji, a Lechia odniosła kontrolowane zwycięstwo. Drobny zawód, że po dwóch niezłych meczach BBT nie zdołali nawet zdobyć bramki, ale to nie nasz problem. Więcej osób zmartwiły pudła Zwolińskiego, ale 7 punktów piechotą nie chodzi. (IB)

Plus meczu

Zrelak – mówiąc szczerze zupełnie przeciętne spotkanie w jego wykonaniu, ale znalazł się  we właściwym czasie, we właściwym miejscu i zdobył bramkę, a o to wszystkim managerom w Fantasy chodzi. Niekoniecznie zaś o wrażenia artystyczne. Oprócz tego oddał 2 strzały – 1 zablokowany i 1 niecelny.

Warte uwagi

Miguel Luis – asysta Lotto + 1 niecelny strzał. 

Castaneda 2 zablokowane strzały, niewidoczny w pierwszej połowie, w drugiej gdy zrobiło się nieco więcej miejsca w bocznych sektorach, było już lepiej.

Rivaldinho – 2 niezłe strzały z dalszej odległości, strzał głową w poprzeczkę po rożnym, wywalczony i … zmarnowany rzut karny. Mimo wszystko najjaśniejsza postać w ofensywie Pasów. 

Papeau – dobra zmiana.

Minus meczu

Kreacja Cracovii – poza indywidualnymi próbami Rivaldinho, niewiele piłkarze trenera Zielińskiego zaoferowali w ofensywie.

Notatki Skauta

Z przebiegu gry mecz na remis. Obie strony były nieco na bakier z jakością czysto piłkarską i celnością podań. Walki i zaangażowania odmówić obu drużynom nie sposób, ale niewiele płynie z tego wartościowych w optyce Fantasy wniosków (MM).

Plus meczu

Fernandez – 11 pkt, wywalczony i wykorzystany karny, Asysta Lotto. Czego chcieć więcej? Wygrana Wisły to w dużej mierze jego zasługa. Poza punktami miał jeszcze kilka mądrych, groźnych zagrań.

Savić – jego wejście odmieniło oblicze Wisły, doskonała akcja indywidualna i ważny gol. Kilka zagrań, które powinny być asystami.

Warte uwagi

Savić/Fernandez – jako, że Wisła poza determinacją nie dawała do tej pory punktów to po tym meczu piłkarze z rubryki wyżej lądują też w tej.

Citaiszwili – asysta chwilę po wejściu i kilka dobrych ruchów na skrzydle. Obserwujemy.

Podolski – zawsze. Piękna bramka, kolejne punkty, co najmniej dwa kluczowe podania.

Minus meczu

Manu – co prawda powinien skończyć z asystą, ale motywacyjnie ląduje w “minusie”, ponieważ po jednym świetnym meczu, zagrał spotkanie w którym był zasadniczo niewidoczny. 

Notatki Skauta

W pełni zasłużona wygrana Wisły. Co prawda pierwsza połowa nie zapowiadała takiej strzelaniny, ale wolą walki i zaangażowaniem podopieczni Brzęczka podali sobie tlen. Górnik sprawiał wrażenie, jakby im było wszystko jedno. Aktywny był Nowak, Poldi miał świetne podania, ale to Wiśle chciało się bardziej. 8 celnych strzałów gospodarzy w drugiej połowie to doskonały wynik. Z perspektywy walki o utrzymanie zapowiada się bardzo ciekawy mecz we Wrocławiu. (KB)

Plus meczu

Brak.

Warte uwagi

Piasecki – sam fakt, że zagrał już jest ciekawy. Druga sprawa, że doszedł do jednej doskonałej okazji (na minus, że jej nie wykorzystał). Rewelacyjnie interweniował wybijając piłkę z linii. Bardzo dobrze uderzył z wolnego. Może się okazać, że Fabianowi z Tworkiem będzie się współpracowało lepiej niż z Magierą.

Sorescu – Rumun zadomowił się na prawym wahadle i jest na nim mocno aktywny. Miał kilka kluczowych, mądrych podań. Tylko nieudolność kolegów sprawiła, że zszedł z boiska bez punktów.

Ivi Lopez – może nic nie grać, a potem podchodzi do wolnego i czyni cuda. Niewiele brakowało, żeby cieszył się z bramki.

Minus meczu

Gutkovskis i Sobota – Raków gra o mistrzostwo, Śląsk o utrzymanie, a obu chłopakom gdzieś ucieka – nie pierwszy raz – koncentracja i nie wykorzystują doskonałych okazji. Bywa, ale nie tylko w optyce Fantasy wygląda to źle.

Notatki Skauta

Zamiast “notatki” powinienem wypełnić 'warte uwagi’ większą ilością nazwisk. Mecz ciekawy pod wieloma względami, wyrównany, były okazje z obu stron, były nazwiska, które zawodziły i takie które podnosiły mecz. Raków zremisował w domu z zespołem, który pod nowym trenerem nabiera wiary, że spadku da się uniknąć. Raport kartkowy wkrótce się pojawi, ale warto już odnotować 8. żółtą Tudora, czyli jeden mecz w DGW29 poza grą! (KB)

Plus meczu

Gual – pojawił się nowy napastnik w zespole i zaczął dawać punkty. O nic więcej nie prosili kibice Jagi. Doszedł do kilku okazji, kilka razy zabrakło zdecydowania i pomysłu, ale ostatecznie skończył z bramką. I o to chodzi.

*na plus, którego tu nie wypada notować: cieszynka i dystans do życia Dawida Abramowicza 🙂

Warte uwagi

Maurides po pierwsze wrócił do gry, po drugie zachował się bardzo dobrze przy obu bramkach gospodarzy, co ostatecznie dało mu jedną asystę.

Angielski – możemy narzekać na grę Radomiaka, ale Karol robi swoje. I to wcale nie zawsze z rzutów karnych.

Minus meczu

Brak / defensywa Jagiellonii. Wychodząc z założenia, że jeśli brak jest jakości to nie warto się nad nikim znęcać, chciałem zostawić tę rubrykę pustą. Jednak zachowanie trójki Pazdan-Tiru-Nastić przy bramce Angielskiego zasługuje na “wyróżnienie”. Rozumiem, że jeden może mieć chwilowy blackout, ale wszyscy na raz?

Notatki Skauta

Beznadziejna, usypiająca pierwsza połowa i trochę fajerwerków w drugiej. Tak to jest, kiedy brakuje jakości i powtarzalności. Przykro patrzeć jak miota się Radomiak, trochę przyjemniej zerkać na zmiany w Jagiellonii. Naturalnie są przebłyski i punkty w Fantasy będą z tego, ale poza tym ciężko się ogląda te zespoły. (KB)


W powyższych tekstach korzystaliśmy z oficjalnych statystyk Ekstraklasa SA

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post