Fantastyczny Skaut. Niezbędnik gracza Fantasy Ekstraklasa Bez kategorii Fantastycznym Okiem – podsumowanie kolejki [GW29]

Fantastycznym Okiem – podsumowanie kolejki [GW29]

Fantastycznym Okiem – podsumowanie kolejki [GW29] post thumbnail image

Długa kolejka, ale chyba każdy się zgodzi, że #STMWAR i #CRAZAG są ważniejsze od świątecznych przygotowań 😉 Jeśli ktoś jednak miał inne priorytety w ostatnich dniach, niech koniecznie sprawdzi nasze podsumowanie. Krótkie, ale konkretne – zwłaszcza pod kątem #FantasyEkstraklasa.

Plus meczu

Brak. Były drobne przebłyski Papeau, był aktywny Grzesik, bramkę strzelił ŚO, ale więcej było w tym przypadku niż planu, więc kategoria w optyce Fantasy pozostaje tym razem pusta.

Warte uwagi

Kontuzja Szymonowicza – jeśli poważniejsza, to pytanie jak to wpłynie na blok obronny Warty.

Minus meczu

Brak jakiegokolwiek impulsu w zespole Stali. Nie ma sygnałów, by cokolwiek miało się zmienić w najbliższych spotkaniach.

Notatki Skauta

Nieciekawe spotkanie z przewidywalnym zakończeniem. Stal kontynuuje fatalną serię na wiosnę, Warta podtrzymuje doskonałe punktowanie po przerwie zimowej. Oba zespoły mają mało atrakcyjny terminarz i obie wciąż muszą walczyć o pozostanie w Ekstraklasie. (KB)

Plus meczu

Śpiączka – był niewidoczny przez większość meczu, ale strzelił w kluczowym momencie. Trudno go teraz polecać, ale w DGW zrobił robotę.

Warte uwagi

Brak.

Minus meczu

Radomiak Radom – kiedy zacząć wygrywać, jak nie z Górnikiem Łęczna? Nie przeważali i oprócz jednej kiepsko wykorzystanej sytuacji Angielskiego, nie przykuli naszej uwagi.

Notatki Skauta

Warto stawiać na zespoły z podwójną kolejką, bo oprócz standardowych 2×2 pkt potrafią zaskoczyć czymś ekstra. Tak było w przypadku polecanych przez nas Śpiączki + Leandro / Dziwniela. Szkoda, że znów wiele osób nabrało się na Radomiaka, który wprawdzie był niedaleko czystego konta, ale dobrze na pewno nie grał. (IB)

Plus meczu

Bardziej pasowałoby tutaj wyróżnienie całego zespołu Marka Papszuna, ale wstawimy Iviego Lopeza, ponieważ on jest jednak motorem napędowym w ofensywie. Występ zakończony golem, a mogło tych punktów być więcej. Hiszpan sam zmarnował jedną, dobrą sytuację oraz dwukrotnie obsłużył podaniami kolegów, którzy zmarnowali okazje.

Warte uwagi

Powoli do gry wprowadzany jest Marcin Cebula. Były zawodnik Korony Kielec w sobotę otrzymał od Marka Papszuna ponad pół godziny na pokazanie swoich umiejętności. Trzeba zauważyć, że ta zmiana wniosła sporo ożywienia w grze Rakowa. Widać, że brakowało “Medalikom” tego gracza. Inny ważny aspekt – konkurenta do gry zyskuje Wdowiak i jego posiadanie w grze może być już mniej opłacalne. Oby zdrowie dopisywało Marcinowi, bo przyjemnie patrzyło się na jego występ!

Minus meczu

Prawdą jest, że losy tego meczu mogłyby potoczyć się różnie, gdyby Raków łatwo nie zdobył pierwszego gola. Tutaj sabotował swój zespół Pawluczenko, który kilka razy źle wyprowadzał piłkę i w końcu wykorzystali to rywale. Wydaje się, że ta bramka ustawiła spotkanie.

Notatki Skauta

Klasyczny mecz w wykonaniu Rakowa. Niby gospodarze nie grali dużo gorzej od zespołu Marka Papszuna, a koniec końców nie mieli w tym starciu nic do powiedzenia. Bruk-Bet Termalica nie ma co marzyć o utrzymaniu w lidze popełniając takie błędy, jak ten Pawluczenki. “Słoniki” już jedną nogą w Fortuna 1 Lidze. (TK)

Plus meczu

Grosicki – gol i asysta, czyli dania główne Fantasy. Punkty nieprzypadkowe, bo Kamil regularnie jest w centrum wydarzeń.

Warte uwagi

Gual i Carioca – dwójka, które odmieniła ofensywę Jagielloni. Dalej brakuje tam jakości i jest sporo chaosu, ale o tej dwójce jeszcze usłyszymy przy trafieniach zespołu z Podlasia. Nie będzie ich wiele, ale coś powinno się pojawić.

Silva – wydaje się, że odzyskuje zaufanie Kosty.

Minus meczu

Brak. Naturalnie poza punktami stałymi.

Notatki Skauta

O ile wygrana Portowców była zasłużona, bo statystycznie wykreowali sobie więcej okazji, to faktem jest, że mocno się męczyli. W Jagielloni widać różne przebłyski, ale potem zwyczajnie brakuje jakości, a przez to powtarzalności i nigdy nie wiemy jaki będzie kolejny kwadrans w ich wykonaniu. (KB)

Plus meczu

Kownacki – świetne wykończenie akcji Skórasia, aktywność w ataku i godne zastępstwo dla niedostępnego Ishaka. *(pisząc te słowa już wiemy, że to było za mało na pewny plac w kolejnym meczu, a patrząc na to jak fizycznie wyglądał Kownaś pod koniec spotkania, można mieć lekkie obawy o jego minuty, mimo wszystko).xxx

Warte uwagi

Skóraś – bardzo ładna asysta, strzały 2/2, 2 kluczowe podania, aktywność i pomysłowość. Problemem konkurencja do miejsca w składzie (ławka na Łęczną).
Rebocho – pomimo pucharowego wyskoku Douglasa, Rebocho sprawia wrażenie niesadzalnego. Strzały 2/2, 4 kluczowe podania.

Minus meczu

Dział kreacji Płocka. (czytaj: co takiego?)

Notatki Skauta

Pewna i zasłużona wygrana Lecha, która przy lepszej skuteczności mogła (i powinna) być wyższa. (MM)

Plus meczu

Pestka – gol i czyste konto. Czego chcieć więcej? To jego 2 bramka w 3 meczach, więc na mecz z Radomiakiem można rozważyć.

Warte uwagi

Hanca – 7 strzałów (4 celne), 2 kluczowe podania. Cracovia miała momenty, w których porządnie napierała i jedynie dobra postawa Hładuna sprawiała, że utrzymywała się jednobramkowa przewaga gospodarzy.

Rivaldinho – 5 strzałów (4 celne). Nic specjalnego, ale niska cena (1.5), ostatnio pewny plac i zwyżkowa forma.

Minus meczu

Brak / Zagłębie Lubin – minusem może być Zagłębie, jeśli ktoś wierzył, że po zwycięstwie ze Stalą będą grać lepiej. Wciąż wyglądają kiepsko, a widmo spadku najwidoczniej wciąż nie motywuje ich wystarczająco mocno.

Notatki Skauta

Solidny występ Cracovii i kolejny słaby Zagłębia. Przed zespołem Pasów kilka trudnych meczów, więc patrząc całościowo, końcówkę sezonu raczej sobie odpuścimy. W Zagłębiu wygląda to jeszcze gorzej, więc wycofka z Szysza brzmi sensownie. (IB)

Plus meczu

Każdy przypadek jest inny, ale generalnie Citaiszwili zaprzecza teorii, że zawodnik potrzebuje określonego czasu na adaptację w nowym miejscu. Dobry występ w debiucie i w poniedziałek Gruzin potwierdził, że nie jest przypadkowym zawodnikiem. Nowy nabytek Wisły zakończył wstęp tylko z asystą drugiego stopnia, a miał również dobrą szansę na gola.

Warte uwagi

Nieźle, szczególnie w pierwszej połowie wyglądał Gruszkowski, który często angażował się w akcje ofensywne swojego zespołu. Być może wpływ na to miał fakt, że młodzieżowiec grał na jednym skrzydle z Citaiszwilim. Finalnie występ okraszony asystą i żółtą kartką. Nie fair byłoby pominięcie w podsumowaniu in plus zawodników Śląska. Tutaj zwracamy uwagę na Garcię. Hiszpan często brał udział w atakach i egzekwował część stałych fragmentów gry. Owocem tych poczynań była asysta oraz jedno bardzo dobre zagranie do Quintany.

Minus meczu

To nie był dobry mecz Łukasza Bejgera. Młodzieżowiec Śląska raz prawie sprezentował gola rywalowi. Zauważył to również Piotr Tworek i w przerwie zmienił tego zawodnika.

Notatki Skauta

Niesamowicie ciekawa pierwsza odsłona i nudna druga. Tak wyglądał ten mecz. Po obejrzeniu pierwszego kwadransa spotkania we Wrocławiu bylibyśmy się w stanie założyć, że “Biała Gwiazda” utrzyma się w lidze. Kolejne minuty pokazały, że taki zakład moglibyśmy przegrać. Generalnie warto zwrócić uwagę na ofensywnych zawodników Wisły (Fernandez, Manu, Savić, Citaiszwili)  przy budowanie swojego składu na kolejne kolejki. (TK)

Plus meczu

Durmus – 2 bramki, 10 dośrodkowań, strzały 3/3, 1 kluczowe podanie.

Warte uwagi

Gajos – bramka z karnego, strzały 5/4, 1 kluczowe podanie.

Świetna zmiana Sezonienki – wywalczony karny i asysta.

Stałe fragmenty gry w wykonaniu Lechii – spora powtarzalność dobrych wrzutek Kałuzińskiego, Pietrzaka czy Durmusa. 

Ma coś w sobie Diabate. Potrafi dobrze przyjąć, zastawić się, technika użytkowa na dobrym poziomie

Nowak – gol, szykował się do wykonania 11-tki, która ostatecznie nie została podyktowana, strzały 7/4, duża aktywność w ofensywie. 

Niezła zmiana Pawłowskiego.

Minus meczu

Marin – 55 min w podstawie, zmarnowana świetna okazja bramkowa, nikła aktywność i zaangażowanie w grę.

Notatki Skauta

Przyjemne dla bezstronnego obserwatora spotkanie. Oba zespoły wykreowały sporo sytuacji podbramkowych, oddając łącznie 34 strzały, w tym 19 celnych (!) (MM)

Plus meczu

Kądzior – gol i spora aktywność w ofensywie. Ma sfg, bierze na siebie ciężar gry. Dużo efektowniejszy od Wilczka – w tym meczu również efektywniejszy.

Warte uwagi

Mosór – udany powrót na Łazienkowską. Czyste konto, kilka strzałów po sfg i wciąż kusząca cena. Łzy wzruszenia uzasadnione.

Minus meczu

Legia Warszawa – bardzo słaby mecz gospodarzy. Od Josue być może oczekiwaliśmy czegoś więcej, a skończyło się na machaniu rękami. Wciąż jednak był aktywniejszy od wielu swoich kolegów.

Notatki Skauta

Piast znowu na zero z tyłu z przyjemną grą. Dla Legii ten sezon mógłby się już skończyć. (IB)

Plus meczu

Joao Amaral – 12. trafienie w sezonie, asysta, lider i reżyser. Bardzo aktywny i dobrze zmotywowany.

Warte uwagi

Nic nas nie zaskoczyło, ale warte uwagi mogą być słowa trenera, że “zmiany w składzie to efekt szerszego spojrzenia na sezon”. Udało nam się je dobrze rozszyfrować, ale warto pamiętać, że trener może zrobić kolejne zmiany w składzie, szczególnie z finałem PP na horyzoncie.

Minus meczu

Górnik Łęczna – Zielono-Czarni zagrali na miarę zespołu, który jest jedną nogą w 1.lidze. Naturalnie mamy świadomość, że gra się tak jak przeciwnik pozwala, a przeciwnik był taki, a nie inny, ale…

Żółte kartki Lecha – przy totalnej dominacji, Lech wyłapał trzy bardzo bezmyślne kartki, jedną wykluczającą z meczu ze Stalą, dwie, które dają zagrożenie przerwą. No chyba, że był w tym jakiś głębszy plan 🙂

Kamiński – któryś z rzędu mocno anonimowy występ pomocnika.

Notatki Skauta

Kompletna dominacja Lecha. Mecz bez historii. (KB)

Plus meczu

Ivi Lopez / Grosicki – liderzy zespołów nie zawiedli, każdy zaliczył ładne trafienie i bez względu jak idzie ich zespołom, to są to nazwiska ze stałym zagrożeniem dla przeciwnika.

Warte uwagi

Kucharczyk – wyjściowy skład w ataku, kluczowe podanie do Grosickiego, świetne wyjście do główki i groźny strzał, kilka dobrych zachowań. Gdyby Kosta uznał, że warto utrzymać Michała na szpicy – może to być ciekawe.

Długosz – dopiero co chwaliliśmy Sorescu, ale wejście młodzieżowca bardzo ożywiło prawą stronę Rakowa. Gdyby niespodziewanie Wiktor dostał więcej minut, może być ciekawą różnicą.

Minus meczu

Brak.

Notatki Skauta

Jak na “finał ligi” kapitalne spotkanie, z wieloma sytuacjami, zwrotami akcji i dobrym tempem. Raków wygrał zasłużenie, a nam wypada teraz odgadnąć czy Papszun będzie rotował przed Pucharem Polski i jak zareaguje Pogoń na tę bolesną porażkę.

Garść luźnych punktów: bardzo ciężko zastąpić Kowalczyka w Pogoni; szokujący Gutkovskis – pierwszy strzał i od razu gol; Rundić bywa elektryczny w defensywie, ale wizja i dogranie do Iviego – świetne; może Fornalczykowi brakuje “taktycznej ogłady” ale zabrakło jego energii i brawury; jeśli Ivi nie symulował w końcówce, to zaczęły go łapać skurcze. (KB)


W powyższych tekstach korzystaliśmy z oficjalnych statystyk Ekstraklasa SA

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post