Fantastyczny Skaut. Niezbędnik gracza Fantasy Ekstraklasa Bez kategorii Prognoza Skauta – zapowiedź kolejki [GW10]

Prognoza Skauta – zapowiedź kolejki [GW10]

Prognoza Skauta – zapowiedź kolejki [GW10] post thumbnail image

Poprzednio padło wiele bramek i wiele rekordów punktowych. Tym razem pary spotkań wydają się być łatwiejsze, więc powinno być jeszcze lepiej. Na kogo stawiamy?16.09. 18:00 Piast Gliwice Śląsk Wrocław

Piast Gliwice 

Osłabienia defensywne – przymusowe pauzy Katranisa i Mosóra związane z kartkami, powodują, że pomijamy w naszych poleceniach zawodników defensywnych Piasta. Jako swoisty must have jawi się na tym etapie sezonu Damian Kądzior (2.6, 43 pkt). Uzasadnienie jest w zasadzie niezmienne – niemal każda ofensywa akcja Piasta przechodzi przez niego. W ostatnim spotkaniu 2 asysty i bramka, a ogólnie 3 strzały, 2 podania kluczowe i 7 dośrodkowań. Śląsk ma swoje problemy i choć w statystykach defensywnych nie wygląda źle, to jednak regularnie ostatnio traci bramki. A skoro tak, to opcją na różnicę może być potencjalnie Wilczek (2.4, 35 pkt). Pewny skład, 4 gole do tej pory, strzały 17/8 i jeżeli dojdzie skuteczność, to któreś z dograń Kądziora może się udać wykończyć. (MM) 

Śląsk Wrocław

Grają w kratkę (a nawet można by powiedzieć, że kiepsko). Wyszła im druga połowa z Lechią, ale pierwsza była fatalna. Dochodzą do sytuacji, ale z solidnym defensywnie Piastem może być ciężko. Nie powiemy, że nie ma żadnej opcji w zespole WKS-u (Exposito, Yeboah), ale nie są to pierwszoplanowe wybory. Pachnie remisem 1:1, czyli najgorszym wynikiem w Fantasy (5 remisów w ostatnich 14 #PIAŚLĄ, tylko jeden mecz z bramkowym over 2,5). (IB)

16.09. 20:30 Legia Warszawa Miedź Legnica

Legia Warszawa

O ile statystyki ofensywne Legii nie przekonują (np strzały celne na mecz 3.11 to najgorszy wynik w lidze), to jednocześnie do brutalnej porażki z Rakowem, Legia miała świetny start ligowy. I choć porażka z zeszłej kolejki kładzie się cieniem na grze Warszawiaków, to spotkanie z Miedzią wydaje się doskonałym meczem “na odbicie”. Defensywa Miedzianki przecieka (15 goli straconych – 2. najgorszy wynik; 1.36 przewidywanych goli straconych na mecz – 4. wynik w lidze), ofensywa też zawodzi (ledwie 9 trafień, 0.99xGm). Jeśli dodamy do tego, że przed Legią mecz domowy (3-1-0), a tym samym ;-), Miedzi wyjazdowy (0-1-3) to wydaje się, że można spróbować inwestycji w wybranych graczy Legii. Waszej decyzji zostawiamy czy to będzie Mladenović (2.2, 40 pkt) (szansa na CS oraz potencjał ofensywny) czy Carlitos (3.0, 11 pkt) (najwyższa pora się przełamać?). A może ktoś inny? (KB)

Miedź Legnica

Terminarz Miedzi na następne kolejki nie wygląda zbyt obiecująco. Piekielnie trudne wyjazdy do Warszawy i Częstochowy przedziela domowe starcie ze Stalą Mielec (akurat wtedy będzie prawdopodobnie podwójna kolejka z udziałem innych ekip). Wymienione wcześniej punkty raczej nie zachęcają do zakupu piłkarzy “Miedzianki’. Nieźle spisuje się trio ofensywne Kobacki – Dominguez – Narsingh, jednak w tych okolicznościach jest to inwestycja obarczona sporym ryzykiem. Jeżeli macie czutkę na czyste konto Miedzi w defensywie, to najbliżej nam do polecenia Matyni, który może coś dodać w ofensywie np. po wrzutce ze stałego fragmentu gry. (TK)

17.09. 12:30 Stal Mielec Widzew Łódź

Stal Mielec

Stal po bardzo słabym meczu uległa 0:4 “Jadze”, a Widzew po solidnym występie pokonał 2:0 Widzew. Czy w tej sytuacji łodzianie są faworytem sobotniego starcia? Trudno powiedzieć, ale nie sposób oprzeć się wrażeniu, że jest to idealne spotkanie na potwierdzenie teorii o logice (a w zasadzie jej braku) Ekstraklasy. Absolutnie nie skreślamy w tym pojedynek zespołu Adama Majewskiego. Jeżeli przed poprzednią kolejkę kupiliście Saida Hamulica, to w naszej opinii jest za wcześnie na pozbywanie się Holendra (chyba, że macie na oku jakiegoś absolutnego kozaka do ataku). Alternatywy dla Hamulica to Domański oraz Getinger. (TK)

Widzew Łódź

No Pawłowski? No problem! Widzew wyglądał dobrze z Cracovią i to nie był pierwszy imponujący występ piłkarzy beniaminka. Ravas to lider czystych kont (4), a także wicelider obronionych strzałów (35). Biorąc pod uwagę, że Stal ma najniższy współczynnik oczekiwanych goli/mecz w lidze (0.76), można bramkarza Widzewa rozważyć. RTS natomiast ma wysoki współczynnik goli oczekiwanych, a tę statystykę z pewnością podbił poprzednio Sanchez. Hiszpan oddał 6/4 strzałów (5! z pola karnego), trafiając między innymi w poprzeczkę, a w poprzednich meczach też z łatwością dochodził do sytuacji. Drugi najwyższy wynik goli straconych oczekiwanych również należy do Stali, więc dla ofensywy Widzew to być dobry mecz. (IB)

17.09. 15:00 Lechia Gdańsk Jagiellonia Białystok

Lechia Gdańsk 

Lechia trwa w kryzysie, a miejsce w tabeli nie kłamie. Podobnie statystyki. Pod kątem goli oczekiwanych średnio na mecz Lechia jest 15. w lidze. Jeszcze gorzej jest w defensywie – tutaj współczynnik przewidywanych straconych goli jest najgorszy w lidze. Jeżeli dodamy do tego uraz Nalepy oraz pauzę kartkową Malocy, niepewne zachowania Kuciaka, klimat w drużynie oraz rywala, który wygrał ostatnio przekonująco prezentując przy tym sporo atutów ofensywnych, to mamy prosty werdykt jeżeli chodzi o piłkarzy Lechii – na teraz zdecydowanie omijamy ich w swoich wyborach. (MM) 

Jagiellonia Białystok

Lechia jest w kryzysie, Jaga dostała motywacyjnego kopa po okazałej wygranej ze Stalą. Lechia ma problemy stare oraz nowe – wypada środek obrony, Jaga zaś ma doskonałe statystyki ofensywne (big chances created 15.0 – 2.wynik w lidze; xGm 1.63 – 2. wynik w lidze; strzały celne na mecz 4.89 – 4. wynik w lidze). O ile w ESA dość łatwo o zmiany trendów 😉 to patrząc na formę Imaza (2.2, 50 pkt) – doskonałe indywidualne zaangażowanie w ofensywę (24 strzały, 17 podania kluczowe, 4.45xG), Guala (2.1, 38 pkt) – 6 w kanadyjskiej, 21 strzałów, 3.74xG, a nawet Prikryla (2.0, 21 pkt) – 9 strzałów, 21 podań kluczowych, 4.56 dośrodkowań na mecz, wydaje się, że warto kogoś z Jagiellonii mieć na to spotkanie. (KB)

17.09. 17:30 Raków Częstochowa Radomiak Radom

Raków Częstochowa

Abstrahując od eye-testów, to czyste statystyki przemawiają za przychylnym spojrzeniem na graczy Rakowa. Bilans u siebie (4-1-0), gole oczekiwane na mecz (1.82) czy strzały celne na mecz (5.63) to najlepsze wyniki w lidze. Naturalnie Radomiak umie bronić, ale wydaje się, że zarówno gracze defensywni – Kovacević (2.2, 19 pkt), ofensywnie nastawiony Arsenić (2.0, 23 pkt), jak i ofensywni – Ivi Lopez (4.0, 31 pkt), Nowak (2.4, 51 pkt) czy – być może recepta na problemy w ataku – Piasecki (2.1, 34 pkt) niosą ze sobą duży potencjał punktowy w nadchodzącej kolejce. (KB)

Radomiak Radom

Okej, Radomiak ograł lidera i ma kilka naprawdę fajnych statystyk (np najlepszy współczynnik przewidywanych goli straconych na mecz (0.68)), ale polecać inwestycje w ich piłkarzy na mecz z Rakowem? No nie. Naturalnie Radomiak może zagrać jak Cracovia z Rakowem, ale zdrowy rozsądek sugeruje raczej niepakowanie się w piłkarzy Lewandowskiego. (KB)

17.09. 20:00 Cracovia Pogoń Szczecin

Cracovia

Trener Zieliński narzekał ostatnio na brak stabilizacji w grze jego drużyny. I jest to wniosek logiczny jeżeli spojrzymy na wyniki Cracovii. Jakby tego było mało, statystyki indywidualne żadnego z ofensywnych zawodników nie zachwycają pod kątem wyboru do Fantasy. Być może najbliżej byłoby nam obecnie do Konoplanki, ale wydaje się, że znajdą się pomocnicy z łatwiejszym fixem w tej kolejce i mimo wszystko będący w lepszej formie. Spodziewać można się również rotacji na wahadłach, gdyż ostatnie zmiany były tutaj wczesne, a konkurencja jest niemała. Pogoń statystycznie nieźle kreuje (7. w lidze) i stać ją na bramkę/bramki w Krakowie, a co do Pasów nie mamy przekonania do żadnego wyboru indywidualnego. (MM) 

Pogoń Szczecin

W meczu z Lechem mogło być lepiej, ale potencjał wciąż jest. Jeśli Cracovia postanowi zagrać tak jak z Widzewem (a nie tak jak z Rakowem), to punkty powinny wpaść. Tylko od kogo? Pogoń nie zachowała czystego konta na wyjeździe w tym sezonie, a w Krakowie regularnie tracą (1 CS w ostatnich 10 #CRAPOG). Z ofensywny natomiast również nikt specjalnie się nie wyróżnia. Grosicki potrafi zniknąć (bezbarwny występ w #POGLPO), Almqvist narzeka na zdrowie, a reszta wiąże się ze sporym ryzykiem. Być może warto poczekać. (IB)

18.09. 12:30 Korona Kielce Górnik Zabrze

Korona Kielce 

Trener Ojrzyński sugerował po ostatnim spotkaniu, że przed tym meczem będzie miał już większe personalnie pole manewru. I może to być konieczne, gdyż zwłaszcza defensywie, gra Korony pozostawia wiele do życzenia. Górnik z kolei zadziwia ostatnio pozytywnie łatwością w zdobywaniu bramek. Nielogicznym byłoby celowanie w czyste konto gospodarzy, ale już opcje ofensywne mogłyby być ciekawe. Ciężko tutaj jednak o konkretne polecenia. Śpiączka potrafi zrobić coś z niczego, ale również przejść obok meczu. Najbardziej regularny i godny zaufania wydaje się być Łukowski, który nie tylko po sfg potrafi dograć dobrą piłkę albo zagrać indywidualnie. Są to jednak zdecydowanie opcje dla managerów lubiących nieszablonowe rozwiązania. (MM) 

Górnik Zabrze

Imponujący występ w derbach, ale punkt uratowali z trudem. Nie mamy pewności, czy Górnik zachowa czyste konto w Kielcach, ale to nie kłóci się z postawieniem na obrońcę zabrzan. Janża (1.9, 42 pkt) to drugi najlepiej punktujący obrońca w grze, a także samodzielny lider dośrodkowań i kluczowych podań. Jest niezwykle regularny, bo od GW3 jego punkty wyglądają następująco: 5, 10, 0, 6, 9, 6, 6. A czyste konto zrobili tylko jedno! 😉 Warto jednak pamiętać, że ma już 3 żółte kartki i z jego gorącą głową może być różnie. Opcją wciąż pozostaje Dadok, który jest obrońcą w Fantasy, a gra na pozycji nr 10. Trzeba jednak uważać, bo po urazie wraca Podolski, więc nie mamy pewności, który z nich wyjdzie w podstawie – a może obaj? (IB)

18.09. 15:00 Zagłębie Lubin Wisła Płock

Zagłębie Lubin

Chwiejna forma. Trudno chwalić obronę (choć przecież miała niezłe momenty), jeszcze trudniej chwalić ofensywę. Bohar i Łakomy mogą być opcjami, ale pewnie przy łatwiejszym rywalu. (IB)

Wisła Płock 

Można nieśmiało pokusić się już o wniosek, że gra ofensywna (jeszcze?) lidera ucierpiała pod nieobecność Wolskiego. Davo (2.2, 70 pkt) jakby brakuje kompana do gry kombinacyjnej, jednak niezmiennie jest najlepiej punktującym zawodnikiem w grze i nie sposób go pomijać. 7 bramek, 2 asysty, 3.miejsce w golach oczekiwanych, 2. miejsce w strzałach i 1. w strzałach celnych. Naprawdę zachodzimy w głowę dlaczego jego posiadanie to „tylko” 56%. Tradycyjnie rozważmy również Vallo (2.1, 46 pkt), który poza szansą na czyste konto (Zagłębie kreuje przeciętnie), daje nadzieję na zdobycze ofensywne z racji swojego ustawienia oraz boiskowych zadań (2 gole, 2 asysty, 6 podań kluczowych). (MM) 

18.09. 17:30 Warta Poznań Lech Poznań

Warta Poznań

Przed Zielonymi bardzo ciężki mecz derbowy z Lechem. Historia spotkań obu drużyn oraz to, że Lech powoli wraca na właściwe tory, nie stawia Warty w roli faworyta tego spotkania, dlatego też nie polecamy nikogo z drużyny Zielonych do Fantasy na tą kolejkę. (MW)

Lech Poznań

Gracze mistrza Polski mimo tego, że grają mecze co 4 dni, nie wyglądają na zmęczonych tym maratonem. W meczu derbowym z Wartą to oni będą zdecydowanym faworytem. Kolejorz wygrał wszystkie dotychczasowe mecze z Zielonymi w lidze i przypuszczamy, że tym razem może być podobnie. Na tą kolejkę możemy rozważyć opcje  z defensywy. Ciekawym rozwiązaniem może być Filip Bednarek(2.10, 23 pkt. ), który miejsca w składzie nie straci. W ofensywie trener Brom może rotować, ale wydaje się, że najpewniejszym punktem tej formacji pozostaje Ishak (4.00, 32 pkt). (MM)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post