Fantastyczny Skaut. Niezbędnik gracza Fantasy Ekstraklasa Bez kategorii Prognoza Skauta – zapowiedź kolejki [GW16]

Prognoza Skauta – zapowiedź kolejki [GW16]

Prognoza Skauta – zapowiedź kolejki [GW16] post thumbnail image

To już naprawdę ostatnia prosta! Rozpędzony Raków podejmie jedną z rewelacji tej rundy, bramkowe spotkanie zapowiada się w Szczecinie, a piłkarze Lecha – czysto teoretycznie – będą mieć bardzo dobrą okazję na punktowanie. Przeczytajcie nasze prognozy!


piątek 04/11/2022

18:00 PGE FKS Stal Mielec – KGHM Zagłębie Lubin   

Stal Mielec

Said Hamulic zanotował dwa puste przeloty w Fantasy Ekstraklasie, więc logika Ekstraklasy wskazuje, że czas na przełamanie. Rywal wydaje się idealny na poprawienie swojego dorobku w klasyfikacji kanadyjskiej.  ̶W̶ ̶t̶y̶m̶ ̶m̶i̶e̶j̶s̶c̶u̶ ̶m̶i̶a̶ł̶ ̶b̶y̶ć̶ ̶ż̶a̶r̶t̶ ̶n̶a̶ ̶t̶e̶m̶a̶t̶ ̶s̶ł̶ó̶w̶ ̶P̶i̶o̶t̶r̶a̶ ̶S̶t̶o̶k̶o̶w̶c̶a̶ ̶o̶ ̶s̶ł̶y̶n̶n̶y̶c̶h̶ ̶w̶y̶j̶a̶z̶d̶a̶c̶h̶ ̶d̶o̶ ̶N̶i̶e̶p̶o̶ł̶o̶m̶i̶c̶,̶ ̶a̶l̶e̶ ̶a̶u̶t̶o̶r̶ ̶t̶e̶k̶s̶t̶u̶ ̶n̶i̶e̶ ̶w̶p̶a̶d̶ł̶ ̶n̶a̶ ̶n̶i̶c̶ ̶b̶ł̶y̶s̶k̶o̶t̶l̶i̶w̶e̶g̶o̶ 😉 Hamulic w ostatnim meczu cztery razy uderzał na bramkę rywala, więc nie można powiedzieć, że został zupełnie odcięty od gry. Warto dodać, że Zagłębie ma ostatnio problem ze zdobywaniem bramek, więc może rozsądnym pomysłem byłoby podjęcia ryzyka i zakup jednego z defensorów Stali. Szczególnie, że do gry wraca kluczowy broniący – Matras, a generalnie obrona mieleckiego zespołu wygląda ostatnio dość przyzwoicie. Tradycyjnie najbliżej nam tutaj do Getingera. (TK)

KGHM Zagłębie Lubin

3 mecze – 3 porażki. 0 goli strzelonych, 8 straconych. Czy trzeba coś więcej dodawać? Drużyna w rozsypce, a na takie nie stawiamy w Fantasy. Kłudka powinien zagrać i powinien zagrać wysoko, ale równie dobrze może skończyć z minusami.

20:30 Legia Warszawa – Lechia Gdańsk

Legia Warszawa

Abstrahując od prognozowanej przez nas wygranej w Białymstoku, podkreślamy to co ostatnio. Legia gra ofensywnie, kreuje dużo sytuacji (strzały w ostatnich 3 meczach 60/25), a jej czołowi piłkarze wykręcają fajne indywidualne statystyki, które pozwalają myśleć o tych nazwiskach w kontekście meczu piątkowego. Szczególnie, że choć Lechia poprawiła ostatnio swoją grę to mnie osobiście to jeszcze nie przekonuje. A już na pewno nie na ostatnim meczu Legii przed własną publicznością. Na kogo zatem zerkamy? Na oczywistych Josue i Mladenovića oraz tych trochę mniej: Wszołka, Rosołka i Carlitosa. Josue (2.6, 70 pkt) przedstawiliśmy w tekście o kapitanach. Mladenovica (2.2, 85 pkt) omówił Igor w podkaście. Rosołek (1.9, 36 pkt) jest propozycją mocno nieoczywistą, ale dla mnie był cichym bohaterem spotkania w Białymstoku, po dobrym dryblingu zaliczył asystę drugiego stopnia, a jego strzał trafił w słupek. Wszołek (2.5, 70 pkt) w ostatnich 3 meczach zaliczył 15/4 dośrodkowań i 8 podań kluczowych. Efektem były 2 asysty przeciwko Jagiellonii. Z kolei Carlitos (2.6, 29 pkt) długo nie spełniał pokładanych w nim nadziei, natomiast dwie asysty i dużo pracy ofensywnej po niestrzelonym karnym z Pogonią? Brzmi zachęcająco, choć jest to oparte w dużej mierze na przeczuciu.(KB)

Lechia Gdańsk

Naprawdę dobry mecz w Lubinie oraz ostatnie przełamanie w spotkaniach domowych ze Stalą Mielec, to jednak za mało, żeby z pełnym przekonaniem polecać zawodników Lechii przed tak trudnym wyjazdem. Legia pokazała ostatnio w Białymstoku swoje możliwości ofensywne i przesadnym optymizmem byłoby założenie, że goście z Gdańska będą w stanie zatrzymać ofensywną orkiestrę Legii z Josue jako dyrygentem. Mamy przy tym świadomość, że być może część z Was już teraz (pod kątem podwójnej kolejki w GW 17), będzie celowało w graczy Lechii (być może z opcją przetrzymania ich na ławce?). Takim osobom możemy ewentualnie zwrócić uwagę na kandydatury Pietrzaka (pewny plac, część sfg, stosunkowo wysoka pozycja), Nalepy (pewny plac, potencjalne zagrożenie przy sfg), Gajosa (pewne minuty, część sfg, ale również zagrożenie pauzą kartkową!) oraz Paixao (na karnych, dobra forma mimo blanka ostatnio, ale też czający się za plecami Zwoliński, który ostatnio trafił i ma ambicje grania w podstawie). (MM)

sobota 05/11/2022

12:30 Piast Gliwice – Warta Poznań

Piast Gliwice

Nierówny był debiut trenera Vukovica w roli szkoleniowca Piasta. Były fragmenty spotkania, zwłaszcza w drugiej połowie, w których Piast potrafił jednak zdominować Koronę i stworzyć sobie sytuacje bramkowe. W meczu domowym spodziewamy się, że to Piastunki będą próbowały prowadzić grę i utrzymywać się dłużej przy piłce. Mamy jednak swoje obawy, bo Warta po raz kolejny ostatnio, tym razem w Radomiu, pokazała, że potrafi cierpieć i przekuć to cierpienie na punkty oraz zdobycze bramkowe. Nie mamy zatem wielkiego przekonania do personalnych wyborów z ekipy Piasta, ale gdybyśmy mieli kogoś polecać, to być może Katranisa (1.8, 27 pkt), który wygrał rywalizację na lewej stronie defensywy i ma pewne minuty, a w ostatnim spotkaniu zaprezentował dobre podłączenia ofensywne, zaliczył, asystę i 3 podania kluczowe oraz wykonał 11 dośrodkowań. Na końcu tych ostatnich niejako tradycyjnie powinien znaleźć się Wilczek, którego forma w tej rundzie nie przekonuje, ale też, który ostatnio trafił w Kielcach, oddając w tym meczu 4 strzały w tym 2 celne. (MM)

Warta Poznań

Warta Poznań w delegacji czyli można się spodziewać, że Zieloni zdobędą punkty. Choć w tym przypadku zadanie może być znacznie trudniejsze niż tydzień temu ponieważ drużyna Piasta z nowym trenerem będzie chciała się w końcu przełamać. Dodatkowo wypada najlepszy napastnik Warty czyli Adam Zrelak. Dla osób, które lubią ryzyko opcji można poszukać w postaci Destana, który najprawdopodobniej zastąpi Słowaka w tym spotkaniu. (MW) 

15:00 Cracovia – Jagiellonia Białystok

Cracovia

Jak na zespół borykający się ze sporymi problemami kadrowymi, Cracovia radzi sobie ostatnio naprawdę przyzwoicie. Ni jest to być może pokaz gry efektownej, ale już do efektywności ciężko się przyczepić. Osłabienie ofensywne gości związane z pauzą kartkową Guala, to ważna informacja. Pasy w defensywie prezentują się godnie – zachowały czyste konto w ostatnich meczach z Lechem i Zagłębiem. Tylko Raków stracił mniej bramek w całej lidze w tej rundzie. Skoro tak, to być może opcje defensywne z ekipy Pasów warto rozważyć. Pewny składu i bez problemów zdrowotnych jest Ghita, ale jeżeli ktoś celuje w zwroty ofensywne, to powinien spojrzeć w kierunku wahadłowych – Siplak i zwłaszcza wybrany ostatnio do 11-tki kolejki Kakabadze (1.8, 47 pkt), mają bowiem potencjał nie tylko na czyste konto, ale również na zwroty ofensywne – Gruzin zaliczył w tej rundzie 2 asysty, a jego współczynnik xG wynosi ponad 1 (ostatnio 3 strzały), co sugeruje, że w aspekcie bramek ma co nieco “do wyrównania”. Jeżeli chodzi o opcje ofensywne, to patrząc na problemy gości z czystymi kontami, także i w tym aspekcie wybory z drużyny Pasów mogą się obronić. Bramką przypomniał o sobie ostatnio Makuch (1.8, 45 pkt), który zaprezentował naprawdę dobrą formę w tym spotkaniu (gol, strzały 5/4, 3 podania kluczowe). Także Kallman (1.9, 48 pkt) ma swoje argumenty (ostatnio gol, strzały 2/1, 2 podania kluczowe). Obaj w/w zbudowali sobie pozycje pewniaków w podstawowym składzie. (MM)

Jagiellonia Białystok

Prawdą jest wszystko co zostało do tej pory powiedziane o walorach ofensywnych Jagiellonii. Duma Podlasia cały czas jest w topie tych statystyk. A Jesus Imaz (2.5, 81 pkt) to nieprzerwanie czołowy gracz ligi, zarówno jeśli chodzi o umiejętności jak i liczby w optyce Fantasy (strzały, bramki, punkty) Natomiast planując składy na GW16 musimy pamiętać o kilku haczykach. Jagiellonia została rozbita przez Legię. Przyjdzie jej grać na wyjeździe, na nieprzyjaznym terenie. Zespół zagra bez podstawowych zawodników: Puerto, Romanczuka i Guala. Szczególnie brak tego ostatniego może odbić się negatywnie na grze Imaza. W zeszłej kolejce Imaz był bliski dwucyfrówki, ale miało to miejsce po podaniach napastnika Jagiellonii. Pod nieobecność Marca, cała uwaga defensywy Cracovii będzie mogła skupić się na Jesusie. Nie są to korzystne okoliczności, ale jak wiemy Imaz umie zrobić coś z niczego. (KB)

17:30 Pogoń Szczecin – Górnik Zabrze

Pogoń Szczecin – Górnik Zabrze

Dwie drużyny, które są w formie. Nie najgorzej strzelają, nieźle też bronią. W ich meczach pada w tym sezonie najwięcej goli w I połowach (25 vs 27), Pogoń w 8 poprzednich starciach z Górnikiem strzelała gole, a w 9 ostatnich spotkaniach między nimi nie przegrywali gospodarze. Można zatem stawiać na Kamila Grosickiego lub gwiazdę poprzedniej kolejki, Sebastiana Kowalczyka (hat-trick, ale też karne). Ofensywny duet gości również jest godny rozważenia: Lukas Podolski i Szymon Włodarczyk są w świetnej formie. Zamierzamy się wybrać w daleką podróż na nowo-otwarty stadion w Szczecinie i z perspektywy trybun obejrzeć wielobramkowy mecz! Nie stawiamy na defensywę, ale czekamy na gole pomocników i napastników! (IB)

20:00 Raków Częstochowa – Wisła Płock

Raków Częstochowa

Idąc na łatwiznę cytuję Mario z tekstu poniżejRaków przewodzi we wszelkich możliwych drużynowych statystykach i w skali ligi wydaje się obecnie nie posiadać słabych punktów.” Tym samym nieprzerwanie polecamy stały zestaw nazwisk. Blok obronny, topowi piłkarze na swoich pozycjach: Kovacević (2.5, 57 pkt), Svarnas (2.3, 71 pkt), Tudor (2.5, 68 pkt) , Kun (2.4, 68 pkt). Raków ostatnią bramkę stracił w domu jeszcze w sierpniu. Blok ofensywny: Ivi Lopez (4.1, 74 pkt) i Nowak (2.4, 82 pkt). Nie przytaczając już powtarzanych statystyk, wszyscy wymienieni niosą ze sobą potencjał na zwroty. Haczyk? Cztery dni później, Raków gra ważny wyjazdowy mecz w Pucharze Polski. Czy istnieje ryzyko rotacji? Owszem, ale odgadnięcie rzeczywistych planów trenera Papszuna wydaje się niemożliwe. (KB)

Wisła Płock 

Nafciarze, licząc pucharowe spotkanie z Legią, pozostają bez zwycięstwa od 3 spotkań i jadą na wyjazdowy mecz z najlepszą obecnie ekipą Ekstraklasy. Raków przewodzi we wszelkich możliwych drużynowych statystykach i w skali ligi wydaje się obecnie nie posiadać słabych punktów. Oczywiście każdemu może trafić się grosze spotkanie, ale nawet takie mecze Raków nauczył się przechylać na swoją korzyść. Patrząc na ofensywne poczynania Wisły Płock w meczach ze Stalą Mielec i Śląskiem Wrocław, ciężko zakładać, że taka jakość ataków pozwoli na zaskoczenie Rakowa. I to pod warunkiem, że najpierw Nafciarzom uda się pozostać nieco dłużej przy piłce, gdyż zespoły grające przeciwko Rakowowi na wyjeździe, mają z tym na ogół spory problem. Skoro sposób na defensywę ekipy trenera Stano znaleźli zarówno piłkarze z Mielca, jak i z Wrocławia, to będziemy mocno zaskoczeni jeżeli nie uda się to choć raz podopiecznym trenera Papszuna. Może i łopatologiczne, ale nam wystarcza, żeby trzymać się daleko od wyborów z Wisły Płock przed najbliższą kolejką. (MM)

niedziela 06/11/2022

12:30 Miedź Legnica – Śląsk Wrocław

Miedź Legnica

Grzegorz Mokry widzi postępy w grze swojego zespołu i my również je widzimy. Miedź gra w sposób bardziej bezpośredni, ale do tej pory nie przekłada się to na punkty (ani w Ekstraklasie, ani w Fantasy Ekstraklasie). W starciu z Pogonią skutecznością wykazał się Obieta, który dwa razy pokonał Klebaniuka, jednak nie możemy z czystym sumieniem polecić tego zawodnika, ponieważ nawet nie jesteśmy pewni, czy zagra od pierwszej minuty. Generalnie na tym etapie sezonu nie polecamy zakupu piłkarzy “Miedzianki”, jednak szukając różnic na finiszu można zainteresować się jednym z zawodników ofensywnych legnickiej ekipy. Naszym faworytem jest chyba tutaj Henriquez. (TK)

Śląsk Wrocław

Wracają do formy na dobre. Może nie jest to monolit defensywny (zresztą Miedź też potrafi być groźna z przodu), ale w ofensywie powoli pojawiają się opcje. Może lepiej byłoby jednak napisać, że pojawiła się opcjA – John Yeboah. Ofensywny zawodnik Śląska od dłuższego czasu nam się podoba, a ostatnio zdobył nawet bramkę. Gdyby nie to, że w Płocku mocno go pokopali i nie mamy 100% pewności dot. jego zdrowia, to chętnie byśmy na niego stawiali przed wyjazdem do Legnicy.

15:00 Widzew Łódź – Radomiak Radom

Widzew Łódź

Wysoka porażka z Górnikem sprowadziła na ziemię piłkarzy beniaminka. Ale czy to oznacza, że zapomnieli jak się gra w piłkę? Raczej nie! Przy wsparciu swoich kibiców znów powinni powalczyć o czyste konto, więc Ravas lub któryś ze stoperów powinni zapunktować. Radomiak bardzo kiepsko broni w ostatnich meczach, więc Pawłowski, który imponuje nam swoją formą, może zadowolić wielu menedżerów. (IB)

Radomiak Radom

Na tle przeciętności ciut lepiej prezentuje się czasem Machado – trafienia w 2 ostatnich meczach. Natomiast w optyce Fantasy mówimy pas. Widzew raczej nie zapomniał jak gra się w piłkę, a Radomiak zbyt wiele razy zawiódł, żeby powierzać mu nasze pozycje w OR. (KB)

17:30 Lech Poznań – Korona Kielce

Lech Poznań

Kolejorz do niedzielnego spotkania będzie podchodzić po ciężkim pojedynku z Villarrealem. Jednak to Lech jest faworytem pojedynku z Koroną i będzie chciał pożegnać rok 2022 na Bułgarskiej wygraną. Ostatnio gdy narzekaliśmy na formę Skórasia i nie poleciliśmy go do skaldów zdobył on gola więc przed tą kolejka nie będziemy nikogo osądzać i po prostu polecimy dwa nazwiska, które raczej są pewne pierwszego składu na niedzielny mecz: Mikael Ishak (4.00, 49 pkt.)oraz wymieniony już Skóraś (2.10, 55 pkt.). 

Korona Kielce

Kolejny słaby mecz, tym razem z Piastem, zwolnienie trenera Ojrzyńskiego i dalsze problemy kadrowe w defensywie, a do tego wyjazd do Poznania. Jak bardzo Lech nie byłby zmęczony godzeniem rozgrywek na szczeblu europejskim z ligowymi, to i tak będzie zdecydowanym faworytem tego starcia. Ciężko zakładać, aby Korona była w stanie zachować czyste konto w tym spotkaniu, a i zwroty ofensywne są mocno wątpliwe. Odpuszczamy. (MM)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post